| alma200033 a întrebat:

Hey! Daca ai probleme cu coloana din cauza aia te pot durea picioarele ( o senzație de febră musculară care persistă)?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti avea diferite senzatii in picioare, daca nervul sciatic "se prinde", de ezemplu de muscii din zona lombara sau daca ai hernie de disc in aceea zona.
Patesc si eu deseori la fel, iar daca ma ung cu un gel antiimflamant (Diclofenac, Voltaren etc.) si ma misc, atunci trec. Daca ma ung preventiv inainte de un efort care ar putea provoca asemenea incident, atunci ma pot misca fara probleme, timp de mai multe ore.

| RAY a răspuns:

La gamba te doare?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Te am intrebat pentru ca si eu am acelasi probleme, durere de gat, spate si febra musculara la gamba, toate astea din cauza obezitati si a statului pe scaun

| aXy99 a răspuns:

Daca ai hernie, da, se poate intampla.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

De la hernie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu am probleme cu lombosciatica si uneori durerea coboara pana la tibie, o usoara amorteala uneori de abia imi pot tara picioarele. acelasi caz este si cand ai hernie de disc.
cauzele sunt genetice sau cand esti sedentar pe o perioada mai indelungata si nu ai activitate fizica.mai poate fi un factor si acumularea de kilograme aparuta brusc.
incearca plimbari zilnice si o pozitie mai corecta cand dormi. daca peoblema persista poti alege sa faci fizioterapie si alte chestii pentru recuperare. daca ai lombosciatica in proportie de 85 la % cu tratament dat de specialist te poti vindeca.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai descoperit problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Facand o radiografie la urgente.
e mai recomandat sa mergi la un neurolog