| alma200033 a întrebat:

Hey! Daca are cineva meningita, neapărat trebuie sa ai febră și să vomiti de la primele zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dac ceva ti se pare ciudat mai bine mergi la medicul de familie sau la urgenta! Bolile pot avea si mai putine simptome decat scrie in carte. Eu am patit-o cu o apendicita acuta si era sa mor. N-am avut stare de greata.

| alma200033 explică (pentru Salontanul):

Ai avut dureri la apendicita?

| Salontanul a răspuns (pentru alma200033):

Da. O durere slaba in partea dreapta. M-au operat abia dupa o saptamana si am facut peritonita (s-a spart apendicele) si apoi septicemie. Din septicemie traiesc doar 10%. Eu am avut norc dar au trebuit sa-mi taie toata burta, de-a lungul si ani de zile mi-a iesit puroi din sange printre anus si testicule. din 2010 abia anul trecut, in noiembrie a fost ultima oara cand am mers la medic si astazi nu mai am probleme.

| alma200033 explică (pentru Salontanul):

Ți au făcut și ecografie?

| Salontanul a răspuns (pentru alma200033):

Nu-i important. Crezi ca eu mai tin minte? Era acum 10 ani si sunt si om batran. Uit multe lucruri dar chinurile prin care am trecut nu le uit. Nici medicii nu au crezut ca mai scap. La a doua operatie s-a facut comisie. Am 4 operatii pe burta.

| alma200033 explică (pentru Salontanul):

sad

| marevna13 a răspuns:

Cam da, dar vezi ca a aparut vaccin impotriva meningitei, se cheama Bexsero