| Monyyyyy a întrebat:

Hey, dacă tin o cura de slăbite cu herbalife și ma voi menține tot așa chiar dacă renunț, adica tot puțin mananc.Ma pot îngrășa? Nu as vedea de ce

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

O cura de slabire nu te ajuta mult daca mananci shaorma si pizza a doua zi dupa ce a trecut cura.
Ca sa slabesti si sa ramai slab/a, trebuie sa mananci mancare sanatoasa constant. Se poate 1-2 cheat days, dar daca exagerezi se pune la loc.

Asa ca nu merge pe ideea slabesc 10 kg acum si dupa mananc tot ce-mi place ca sunt slab/a.

Daca iti mentii dieta ( poti sa renunti la suplimente ) iti vei mentine si greutatea.

| Monyyyyy explică (pentru Ineys):

Voi manca doar sănătos, asta e ideea

| AlexCristi97 a răspuns:

Herbalife din punctul meu de vedere e o vrajeala, nu-s cine stie ce produsele, poti slabi si fara, dar daca pe tine te ajuta si iti permiti, e treaba ta. Nu face eforturi financiare in ideea ca doar ele te ajuta sa slabesti neaparat, dar daca nu ai chef sa faci ce am zis mai jos si sa te documentezi pe nutritie, functioneaza. E suficienta alta alimentatie, corecta.
Ce este important este sa intelegi principiul prin care slabesti, care este urmatorul. Organismul uman are nevoie de un anumit numar de calorii sa functioneze, numar care se poate calcula aproximativ folosind diferite calculatoare de pe net.
Sa zicem ca tu ai metabolismul bazal (BMR) de 1600 de calorii pe zi (corect sunt kilocalorii dar peste tot vei vedea ca se folosesc ca si cum ar fi acelasi lucru). Asta inseamna ca, doar pentru a trai si a face activitati zilnice, corpul tau consuma 1600 de calorii. Cand mananci peste 1600 de calorii, corpul tau acumuleaza caloriile suplimentare in depozite de grasime. Cand mananci sub 1600, corpul tau ia din grasime pentru a suplimenta nevoie de energie a corpului (dar atentie, poate lua si din muschi de aceea e important ca alimentatia sa o combini cu activitatea fizica).
Este o aplicatie myfitnesspal care te ajuta sa iti calculezi caloriile, tu treci acolo ce ai mancat si aplicatia iti spune cate calorii are. Mie mi s-a parut extrem de utila pentru ca folosind-o, vezi ce inseamna sa mananci o felie de paine alba (cam 100 de calorii), sa bei o bere (250 calorii), sa mananci o portie de paste carbonara (500 calorii), o pizza (700 calorii), astea fiind mancaruri nesanatoase slabirii fata de alimente sanatoase, sa zicem o salata cu gratar de pui care are mai putine calorii decat o bere (cam 250-300, daca nu pui iaurt si ulei)

| AlexMh a răspuns (pentru AlexCristi97):

Pai Herba s-a dovedit in nenumarate randuri ca e inselaciune, au fost dati si in judecata laughing E publica povestea.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AlexMh):

Nu am stiut laughing am fost la o prezentare si ce-i drept au gust bun produsele, dar ca efect probabil sunt inferioare altor produse care costa de zece ori mai putin.

| JicaContra a răspuns (pentru AlexCristi97):

Nu sunt, produsele sunt de cea mai buna calitate
DAR
sunt ORIBIL DE SCUMPE, cica, ca le scade pretul cand acumulezi "puncte", daca isi permit sa scada preturile atunci e CATEGORIC FAPTUL CA LE-AU UMFLAT

insa nu functioneaza decat daca te tii serios si nu mananci in plus

iar teapa e ca in general iti servesc... cofeina (sunt o tona de chestii "required" care contin cafeina), cafeina taie foamea, insa seara, noaptea e o tampenie ca nu mai dormi, iar daca ai hipertensiune e nociva

| Mmaannuu111 a răspuns:

Organismul tău nu este atât de prost pe cat crezi tu. In primul rând dacă vei renunța la slăbire organismul tău va pune acele kilograme la loc. De exemplu daca sa zicem ai 80 kg si te internezi in spital o sapt si când ieși de acolo ai 70 de kg. Organismul tău va forța și va ajunge cât mai aproape la 80 de kg PENTRU că așa e setat, așa e obișnuit. Trebuie sa l obișnuiești cu noul tău stil de viață nu câteva sapt vezi că dă roade si gata revin la sedentarism. Ok?