| anonim_4396 a întrebat:

Hey. De cateva zile imi tot apar niste pete micute ca niste vanatai dar care nu ma dor daca apas pe ele. Imi apar pe la vene. Azi am vazut ca mi-a disparut o pata de pe mana dar a aparut alta in alt loc (tot la o vena doar ca mai jos) am apasat si nu m-am durut, dupa a apasat o colega si a inceput sa ma doara. Peste cateva min observ ca pata s-a facut mai intensa, un mov intr-un fel amestecat cu rosu. Acum am pata de culoare verde foarte inchis. Va rog spuneti-mi ce poate fi, am facut analize acum doua luni si sunt perfect sanatoasa doar ca am lipsa de calciu si magneziu. Deci... Sper ca ceva periculor nu e

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Mefist0 a răspuns:

Ce ai descris tu sunt exact semnele clasice ale echimozelor (vanatailor). Daca apar fara motiv (fara sa te lovesti) si mai ales daca apar pe traseul unor vene poate fi vorba de o problema de coagulare a sangelui. Totodata poti sa ai o deficienta de vitamina C sau K. Cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul de familie care te va indruma mai departe catre un medic specialist daca este cazul.
Nu este "ceva periculos", dar ca sa fii sigura ca totul este ok, mergi la medic.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar putea fi de la ficat, evita consumul de alchool
Mergi la medicul de familie.si mie imi apareau din senin asa consumam vodka si a doua zi imi apareau, dupa ce am renuntat definitiv nu mi au mai aparut, chiar au disparut. fa ti analize la ficat.

| Emmmmmanuela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu consum alchool sau tigari, am 13 ani

| anonim_4396 explică (pentru Emmmmmanuela):

Mergi din nou la medicul de familie si arata-i petele