| QueenOfLeon a întrebat:

Hey!
De cativa ani sufar de claustrofobie, fiind definita ca o frica de spatii inchise.
A fost declansata de un eveniment neplacut si de atunci s-a amplificat.
Recent am descoperit ca numai gandul la o astfel de ipostaza imi determina anxietate si dificultati de respiratie.
Ce exercitii as putea face ca sa imi combat aceasta teama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Sa te expui treptat la situatiile temute. Initial, pe o durata mai scurta, dupa, cresti timpul petrecut in spatii inchise.

| teo530 a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog poate stie el

| IoanaRoman09 a răspuns:

Si eu sunt claustrofobica.
Exista niste medicamente, nu-ti vindeca fobia doar ca te ajuta sa scapi de starea aia de anxietate