| anonim_4396 a întrebat:

Hey de curand am slabit 7kg mai am putina "burta".Fac abdomene zilnic asi dori ceva sfaturi cum sa scap de "burta" sa mi se vada abdomenul...parca nu mai scap d eastraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Completare. Cu abdomene zilnic faci supra-antrenament si iti fortezi coloana in zona lombara, fa abdomene si ridicari de picioare de 2 ori pe saptamana, 4 serii la fiecare cu pauza 90-120 de secunde intre serii si fara capetele miscarii ( a.i. muschiul sa fie tensionat mereu ).

Scrie si dieta care o folosesti acum ca sunt curios ce mananci. ( please, nu accepta sfaturi de la oamenii care mananca un iaurt dimineata si spun ca mananca sanatos, iaurturi = porcarii procesate )

| Avaya a răspuns (pentru Cosmin86):

Bune sfaturile pai faza e ca nu am mancat foarte mult seara la 7 am mancat ultima oara si foarte putin un mar sau o felie de paine prajita dimineata nu am manacat deloc de obicei dimineata nu mananc la scoala un sandwich si dupa masa cand vin de la scoala mananc o farfurie de supa in majoritatea cazurilor nu prea mananc "gras"happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Avaya):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

As mai adauga cate ceva totusi.
Nu sunt de acord sa nu mananci seara si dimineata, sau sa mananci la ora 7. Nu exista o ora fixa minune dupa care sa nu mai mananci, mananci cu 2-3 ore inaitne sa te culci ( ora 7 e ok daca te culci la 9-10 saera asa ). Pentru ca altfel faci gastrita sau ulcer ( am destule foste colege care au gastrita si doua au ulcer ). Poti slabi frumos si fara sa-ti distrugi sanatatea.

Eu dimineata iti recomand doua oua de gaina sau 3-4 de prepelita, cu niste branza. Limiteaza-te la 4 oua intregi de gaina / saptamana, si restul doar albusuri. O felie de paine integrala e de ajuns.

Seara poti manca un piept de pui fiert sau un muschi de vita cu putin orez sau o sala sau brocoli. Ai nevoie si de ceva carbohidrati ( orez, quinoa, cartofi copti, etc. ).

Baga si 1-2 fructe / zi, pentru fibre vegetale si vitamine.

Ai nevoie de branza si lapte, pentru calciu si proteine de calitate ( vrei sa ai oase firave sau sa faci osteoporoza la 40 de ani? ).

Apropo, ai nevoie si de niste grasimi sanatoase : masline, alune, nuci, etc.

Cel mai sanatos e sa ai 4-5 mese pe zi, in cantitati mici, dar sa ii oferi organismului tau tot ce are nevoie ( proteine, carbohidrati, calciu, vitamine, fibre vegetale, anti-oxidanti, etc. ).

P.S. : sa nu mananci fructe la mai putin de 2 ore dupa o masa, ca fermenteaza. Fructele le mananci dupa ce masa anterioara s-a digerat complet.

Mult succes in continuare. Nu uita sa faci cardio si fitness

| Avaya a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi omulehappy

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu slabesti cu abdomene, slabesti cu cardio ( alergat, inot, bicicleta, etc. ) si cu o dieta corespunzatoare.

| SpawNury a răspuns:

Iesi cu bicicleta, te ajuta foarte mult. asa am scapat eu de burta acum cativa ani. nu manca noaptea, dimineata cateva felii de paine, nu manca DELOC branza. dimineata mananca minim 8 masline si nu dormi prea mult, trezeste-te devreme. Sper sa te ajute, asa am scapat eu. Nu uita, bicicleta, FARA BRANZA, fara mult somn. Good luck.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpawNury):

Fara branza? Si recomanzi in schimb cateva felii de paine? Si sa nu doarma prea mult? Un somn insuficient duce la ingrasare, mai citeste. Si branza ce are, in afara de proteine si calciu? Minim 8 masline? De unde iei sfaturile astea? happy

| SpawNury a răspuns (pentru Cosmin86):

Frate, tu esti cam obosit? Mereu imi urmaresti raspunsurile ca sa imi raspunzi tu ca nu zic ce trebuie? Mai omule, ia citeste tu despre branza, sa vedem CAT DE MULT INGRASA BRANZA! Ia informeaza-te putin. Si nu am zis sa nu doarma insuficient, am zis sa nu doarma mult happy Stii, eu aveam o burta, ma facea lumea gravid. Si asa am scapat crede-ma, branza ingrasa mai mult decat crezi happy Poti sa imi zici si mei la care dieta iti da voie sa mananci branza care depaseste marimea cutiei de chibrit? happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpawNury):

Nu te urmaresc, urmaresc sectiunea "sport" si uneori "sanatate". Uite eu mananc 300-400 de grame de branza pe zi si nu sunt gras. Exista multe tipuri de branza, dietetica, de burduf, etc.

Uite, am dat pe google si am gasit :
http://www.feminis.ro/dieta-si-sport/dieta-cu-branza-18645

Ai nevoie de branza, ca are proteine de calitate si calciu.

Faci si sport?

| SpawNury a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu da, acum fac sport. [Rugby] Dar cand eram mai gras, cu burta nu faceam, doar bicicleta. Si in legatura cu branza, daca ai observat eu sus am zis "Nu manca deloc branza dimineata" Stiind ca 90% din oameni la mic dejun mananca branza "grea" si nu branza de dieta.