| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De la constipație de ce doare doare in dreapta tot timpul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Atât în partea dreaptă cat si in cea stanga, colonul are cate o curbura. Cel mai probabil te doare din cauza ca fecalele se adună în colon, iar tu fiind constipata, materia fecala nu poate sa treaca mai departe, si se oprește în acea "curba"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo colonul face un cot, care se înfundă. Masezi ca să se desfunde.

| alma200033 a răspuns (pentru Denisa0954):

Și cum aș putea sa scap de constipație pentru că tot timpul doare locul ala

Bula
| Bula a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar mergi URGENT la medicul de familie si cere-i trimitere pentru o cnsultatie 3D, pentru intreaga regiune a bazinului!
Nu vreau sa te sperii, dar sora mea a avut initial asemenea probleme si a neglijat problema. Peste nici un jumat de an a murit din cauza de colon uterin.

| alma200033 a răspuns (pentru Bula):

Am 16 ani!

Bula
| Bula a răspuns (pentru alma200033):

Nu conteaza varsta!
Din pacate, si constipatiile repetate pot cauza probleme grave, dar pot fi si alte probleme.
Doar o examinare atenta si detailata poate stabili cauza durerilor si modul de tratament de urmat.

| Denisa0954 a răspuns (pentru alma200033):

Sunt mai multe metode. Dar nu pot sa ti recomand orice, pentru ca nu stiu ce varsta ai si care ar fi cauza pentru care esti constipata si de cata vreme persista situația

| Denisa0954 a răspuns (pentru Bula):

Dacă nu.persista problema de mult timp, nu e nimic grav. Toată lumea se constipa. Haide sa nu o speriem inutil si sa asteptam sa dea toate detaliile

Bula
| Bula a răspuns (pentru Denisa0954):

Cica, are dureri "tot timpul" cand are constipatie.
La orice varsta este nevoie de un consult ecografic in asemenea caz!

| Denisa0954 a răspuns (pentru Bula):

Nu zic ca nu ar fi nevoie de un consult specializat, dar asta daca intr-adevar problema persista de ceva timp iar încercările de a o rezolva au eșuat. Poate e constipata de 2 zile si a durut o in tot acest timp. Eu una nu m-as duce la medic pentru ca sunt de 2 zile constipata. Hai totusi sa asteptam sa vedem de cat timp e problema asta la ea

Bula
| Bula a răspuns (pentru Denisa0954):

Daca merge la medicul de familie, el va putea decide dupa "interogatoriu".
Deoarece asemenea dureri sunt semne ca "ceva nu e bine acolo", problema trebuie rapid clarificata!
Daca are doar constipatie de la mancare, atunci medicul ii va explica ce- si cum sa manance.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Bula):

Ai si tu dreptate, dar eu cum nu sunt genul de persoana care pentru orice chestie merg la medic, vad altfel situația. Fiind studenta la medicina, ma descurc sa RECOMAND unele lucruri. De aceea am si intrebat o cati ani are, pentru ca nu vreau sa i recomand pastile si asa mai departe. Într-adevăr, constipatia pe termen lung cauzează probleme grave si mai putin grave de sanatate, dar din nou spun, daca problema la ea este de putin timp si nu s-a mai confruntat cu asta pana acum, zic ca nu e nimic grav. Însă dacă nu e prima oară, durează de ceva zile si durerea la fel, atunci sigur ca trebuie sa o vada si un medic. Iar din ce a spus, durerea ei pare a fi din cauza ca materia fecala ii apasă colonul si atat, nimic de alta natura patologică

| Denisa0954 a răspuns (pentru Bula):

Si scuze ca intervin aici, "colon uterin" nu există. Col uterin probabil, si nu are legatura cu aparatul digestiv, ci cu cel genital. Deci 2 probleme diferite happy

Bula
| Bula a răspuns (pentru Denisa0954):

Scuze, am gresit, am vrut sa scriu col, dar m-am gandit si la colon... sad
Ea a formulat intrebarea astfel: "De la constipație de ce doare doare in dreapta tot timpul?"
Asta inseamna pentru mine ca, are dureri de fiecare data cand are constipatie.

Intrucat intestinele nu contin nervi, inseamna ca altceva este sensibilizat la apasare. Deseori, acest fenomen (de durere) poate fi indiciul unor polipi, inceput de tumoare, dar poate fi si doar un nerv principal apasat.
Fara examinare 3D sunt sanse mici de a determina cauza exacta, iar in caz de problema orice intarziere agraveaza situatia.