| alma200033 a întrebat:

Hey! Este adevărat că dacă ai trecut de vârsta de 14 nu mai poți primi vaccinul contra cancerului de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e

| MihaelaDart a răspuns:

Nu, ai inteles gresit.
Vaccinul se poate face la orice varsta, indiferent daca s-a inceput sau nu viata sexuala. Cel mai indicat este ca persoanele de sex feminin sa fie vaccinate impotriva cancerului de col uterin incepand cu varsta de 12 ani, astfel incat ele sa fie protejate inainte de a-si incepe viata sexuala. Se recomanda ca vaccinul sa fie administrat in intervalul de varsta de 9 - 26 ani fiindca s-a demonstrat ca raspunsul imun al organismului la administrarea vaccinului este mai crescut in intervalul 9 - 15 ani iar persoanele din intervalul 15 - 26 ani sunt cele mai expuse contactarii HPV prin activitate sexuala.

| alina2k18 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Fata banuiesc ca se refera la vaccinul GRATUIT.
Vaccinarea gratuită se va face începând din luna ianuarie 2020 în cabinetele medicilor de familie la fete cu vârsta cuprinsă între 11 și 14 ani care au solicitat în anii 2017 și 2018 vaccinarea la medicii de familie. De asemenea, și fetele care au trecut de această vârstă vor fi vaccinate dacă au solicitat acest serviciu medicilor.
https://www.digi24.ro/......20-1239027
Deci alma200033 du-te la medicul de familie.

| MihaelaDart a răspuns (pentru alina2k18):

Nu a mentionat in intrebare de asa ceva, nu putem ghici la ce s-a referit. Gratuit ori nu, oricum poate sa il faca, daca are o teama asupra sanatatii ei.

| alina2k18 a răspuns (pentru MihaelaDart):

E vreo 700 leuti vaccinu daca il cumperiwinking si se fac 3 doze in 6 luni deci ia vezi la cat se ajunge, ma indoiesc ca l-ar cumpara cineva care munceste pe salariu minim chit ca are teama asupra sanatatii.

| MihaelaDart a răspuns (pentru alina2k18):

Cand intri pe acest drum faci economie si cu chiu cu vai se face. Daca nu, ai grija de sanatatea ta pentru a nu a avea surpriza de a te imbolnavi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine întreaba medicul de familie ca el stie mai bine decît altii care se dau deștepti dar habar nu au.

| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul se poate face si la 30-40 de ani, doar ca trebuie sa-l cumperi.

| mihai69 a răspuns:

Nu, e total fals.
Dar este adevărat că poate să scadă eficiența lui.

| doctorandus a răspuns:

Ideea e ca daca te-ai infectat deja, vaccinul nu mai are efect. Ma rog, te poti de ex. infecta pentru prima oara la 21 ani.

| MihaelaDart a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă cancerul este descoperit la timp se poate trata, bineînțeles că nu cu acest vaccin (să nu se înțeleagă aiurea). Și totuși, sper sa nu fie cazul ei, să-și fi început viața intimă atât de devreme și nici să o mai speriem.
P.S. mergi la medicul ginecolog și te îndrumă pe calea cea bună răspunzându-ți la toate întrebările pe care le ai pe această temă.

Sănătate!