| PrettySmile a întrebat:

Hey,fetele care ati luat anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual, spuneti-mi mai multe detalii...si daca v-ati ingrasat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Reglarea unui ciclu menstrual neregulat se poate efectua cu administrarea de hormoni feminini, estrogen si progesteron sau derivati sintetici /de sinteza. Acesti hormoni se pot introduce in organism prin 2 metode si anume : prin folosirea de pastile anticonceptionale dar in acest caz totul trece prin tubul digestiv de unde ajunge in ficat de unde vor trece in sange. Tot acest proces poate produce anumite efecte adverse printre care se numara si cresterea in greutate in unele cazuri. A doua metoda tot mai des folosita este cea de introducere a hormonilor respectivi prin intermediul/folosirea inelului contraceptiv intravaginal care emite continuu hormonii 24/24 si acestia intra in sange direct prin intermediul mucoasei vaginale si astfel se evita tractul digestiv Datorita evitarii pasajului gastric si hepatic, efectele adverse sunt diminuate. Inainte, femeia experimenta modificari ale greutatii corporale; acum, ea nu va resimti nici o modificare a starii ei fizice, odata cu montarea inelului. Este cea mai moderna si eficienta metoda de reglare a ciclului menstrual. Aceseaza si citeste urmatorul material : http://healthy.kudika.ro/......html.Multa sanatate.