| robyroby a întrebat:

Hey. Imi spuneti va rog niste remedii care le-ati testat vor si merg, pentru diaree happy? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Iei Saprosan sau Furazolidon, cate o tableta la 6 ore. Ar fi bine ca in prima zi de boala, regimul alimentar sa fie absolut, adica nu mananci nimic, in schimb bei ceaiuri ( menta ) neindulcite si apa minerala, cel putin 2 l pe zi. A doua zi, poti sa mananci supica de zarzavat( fara carne), orez fiert, branza degresata de vaca, morcovi fierti. Sunt total interzise fructele( inclusiv bananele, intrucat accentueaza fermentatia digestiva), zaharul, lactatele. Tii regimul asta medicamentos si alimentar, cel putin 3 zile, chiar daca diareea se opreste mai repede.

20 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ti se trage dela antibiotice, inseamna ca acestea ti-au distrus flora intestinala. Ia Biotics de 3 ori pe zi, pentru refacerea florei intestinale.

luciana
| luciana a răspuns:

Regim fara grasimi, ceai de menta neindulcit cat cuprinde, orez fiert numai in apa si putina sare (sa stii ca ai sa il poti manca iti garantez ), paine prajita cu ceai, morcovi cruzi sau fierti, grisine si furazolidon de 3 ori /zi dupa indicatia farmacistei,(pentru copii sau adulti), apa gazoasa sau mai bine ceai fara zahar in loc de apa si somn ca sa uiti de foame. De a doua zi, poti incepe sa manaci si putina supa de morcovi si un gratar din piept de pui caci este fara grasime. Sanatate maxima, Lucien.

| Tourniquet a răspuns:

Furazolidon, cate o tableta la 6 ore.
Smecta de la farmacie.
Mananca si tu orez fiert sau cafea.
Bea ceai de menta.
Suc de morcovi.
Grisine... happy

| cretzufinish a răspuns:

Testate: inghitire 5-10 boabe de orez crud, apa in care am pus putina tarate (se bea doar lichidul dupa depunere), paine integrala cu ceai de menta. happy

| mariazet45 a răspuns:

Storci o lamaie si bei zeama asa cum e fara zahara sau apa. In 3 ore nu mai ai nimic, verificat.

cami
| cami a răspuns:

Abb, are dreptate. Mananca mult iaur. risti sa faci candidoza, dupa.

| Cσσкiє a răspuns:

Salut, Roby. Imodium este cel mai bun. Doza iniţială este de 2 capsule pentru adulţi şi o capsulă pentru copii, urmate de o capsulă după fiecare emisie consecutivă de scaune lichide. Multă sănătate! Te pup! happy

| unicka a răspuns:

Ceai de stevie sau menta.

| eni a răspuns:

Capsule Imodium. Am folosit si are efect. 1-2 capsule pe zi. Dupa doua zile nu mai ai probleme.

lolita
| lolita a răspuns:

Cel mai bun remediu este orezul fiert cu o capatana de usturoi intreg, stiu ca este cam scarbos dar merge
dupa trei-partu ore poti manca putina paine prajita cu sunca presata. intr-o zi iti trece.

| Gospell a răspuns:

Sfatul meu :
1. Mai intai ia niste pastile care sa "curete " intestinul cum ar fi Enterospetin
2. Apoi ia Furazolidon ( 2 comprimate)
Iar daca starea diareei se agraveaza mai ia un comprimat

| Spintecatorul a răspuns:

Mancati mere fierte in aburi: Ingrediente: mere. Preparare: tineti in aburi un mar pana se inmoaie. Mancati cate un mar de trei ori pe zi.

Puneti sare cu ceapa verde : Ingrediente: 500 g de sare, 500 g ceapa verde. Preparare: taiati in felii subtiri ceapa verde, prajiti-le usor impreuna cu sarea si puneti-le intr-o panza de bumbac. Asezati panza pe ombilic si pe partea inferioara a abdomenului, de doua ori pe zi. Aveti grija sa nu va ardeti.

| hiphopbeatz a răspuns:

Ceai de menta.

| emilia21 a răspuns:

Buna robi un remediu natural si foarte bun este o lingura de gris, este mai greu de mestecat dar iti garantez ca merge.

| elvisedy a răspuns:

Remedii. elvisedy

| robyroby explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am descoperit si de la ce mi se trage. De la antibiotice. Dupa ce termin tratamentul ( mai am 2 zile ) o sa incerc sfaturile voastre. Multumesc ca ati sarit asa repede in ajutorwinking.

| georggyy a răspuns:

Bea multa apa! Ceai verde este foarte bun dar sa nu fie prea concentratwinking, frunza de menta mai este buna pentru. asa ceva happy, sucul de morcovi, mar ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ERIDIAROM este un supliment nutritiv natural contine afine, eu am luat si imediat mi/a trecut, poti lua cam 6 tablete pe zi, le gasesti in farmecie(trebuie supte nu luate cu apa dar nu au gust rau chiar deloc)

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Pentru orice problema legata de dureri stomacale, indigestii, diaree, etc recomand ceaiul de menta http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta

| mana21ro a răspuns:

Cascaval sau furazolidon. cu cel din urma sigur functioneaza. asa ca trimite pe cineva la farmacie rapid.