| IngerasulMicut a întrebat:

Hey. Imi ziceti si mie care este diferenta dintre un psihopat si un sociopat? Cum se comporta si care sunt cauzele?
Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Un psihopat este asa din nastere (asa se zice) si nu simte sentimentele, dar le intelege, pe cand un sociopat este o persoana transformata asa prin abuzuri psihice sau fizice. Nicio categorie nu se comporta neaparat monstruos asa cum se face propaganda in filme, chiar pot fi persoane pajnice de-a lungul intregii vieti. Cu placere!

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform acestei logici, militarii, polițistii, măcelarii, vânătorii etc care se pot lepăda ușor de sentimente = psihopați.

Nu cred

| Celcestietot a răspuns (pentru TheGentleman):

Ai dreptate, au o parte dintre ei inclinatie catre o asemenea,, boala'' sau isi pot controla foarte bine genele (caz mai rar).

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Daca nu erau psihopati, nu se angajau la stat ca sa faca rau in 40% cazuri oamenilor nevinovati... si sa ia spaga de la infractori

4 răspunsuri:
| Crisstinayy12 a răspuns:

Psihopatii- is nebuni, nu au sentimente, sunt sarlatani, manipulatori si vin sa te omoare. ( un exemplu)

Sociopatii nu prea interactioneaza, poate au avut o educatie deficitara si se comporta asa cum se comporta dar au emotii.

Oricum, psihopatii nu prea cred ca stau pe internet. Mai mult sociopatii