| popalexandra1234 a întrebat:

Hey.Incepem scoala imediat si eu intru in a 10 a.Nu mi-am facut prea multe prietene in a 9 a. Vreo 2 dintre care una s-a indepartat.Eu mi-am cunoscut o colega pe net inaintw de a incepe scoala si parea destul de treaba.Am vb sa stau cu ea in banca si am stat un semestru.Mi-am dat seama ca e o fata ciudata si m-am speriat cand am vazut la ora de sport care are par subrat si pe picioarr.Totusi!? straight face Am ramas masca si eu si volegele.Pt ca am fost prietena cu ea si fetele o considera o fraiera, si eu cam par o ratata...eu ma epilez laughing Ea tot incearca sa fie prietena cu mine dar eu nu vreau.Nu din cauza faptului ca e cam fraiera dar se comporta ciudat si cu mine.Cand facem un exercitiu impreuna, nu asculta ideea mea, face cum vrea ea.Si ne cam certam.Am cam deviat de la subiect.Deci intrebarea este pentru voi fetelor de 15-16 ani.Ce subiecte vi se par interesante? Despre ce va place sa vorbiti? Ca vreau sa ma imprietenesc si cu celelalte fete.Ce prietene va plac? Vu care sa radeti sau unele mai timide? Si cum sa castig increderea celeilalte fete cu care ma intelegeam? Cum sa ma bag in vorba cu ele? Si ce as putea face sa par de treaba si l"misto" adica nu o fraiera? Eu sunt mai timida si nu prea vorbesc. Poate par fitoasa dar nu sunt.Chiar vreau sa fiu prietena cu ele.Va rog ajutati-ma. FUNDA pentru cea care a raspuns la toate intrebarile. Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi tot. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anya13 a răspuns:

1. Mie sincer mi se par foarte multe subiecte interesante: Moda, Filme, Baieti, Muzica, Sport, chiar si Scoalalaughing (sau ma rog, intamplari interesante de la scoala)...etc. Depinde cu cine stau de vorbawinking
2. De exemplu, cu prietenele mele bune vorbesc despre orice: baieti, activitati, viitor, ce s-a mai intamplat, barfe...etc. Insa cu celalalte fete, vorbesc in functie de ce le place si lor. Intai observ, sa vad care sunt hobby-urile lor. Apoi incep sa vorbesc cu ele, incercand sa gasesc pasiuni comune...si asa se dezvolta increderea reciproca. De exemplu, am o colega care este total opusul meu. Insa am inceput sa ne intelegem mai bine cand am descoperit ca vizionam aceleasi seriale.
3. Imi plac prietenele de incredere. Vreau sa le pot spune orice, iar daca ele spun mai departe...intelegi tu.
4. Sincer, prefer prietenele cu care pot rade, dar asta nu inseamna ca nu am si prietene timide.
5. Vorbeste cu ea. Adu in vorba discutii sau evenimente pe care le-ati avut / petrecut impreuna. Depanati amintiri. Spune-i cat inseamna pentru tine si ca iti este dor de zilele cand erati prietene.
6. Nu trebuie sa demonstrezi nimanui ca esti " misto". Cu cat incerci mai tare, cu atat te vor considera o mai mare fraiera. Incearca sa fii tu. Si ceva foarte important: ai incredere in tine. Mergi cu spatele drept si cu un aer hotarat ( dar nu de superioritate). Vorbeste tare, chiar si atunci cand nu stii ce sa spui si iti e rusine. Si incearca, atunci cand faci o greseala, sa nu lasi capul in jos, sa te inrosesti, sa taci, sau sa bolborosesti ceva. Cand se intampla asta, incepe sa razi. Pentru ca toata lumea face greseli. Si atunci colegii te vor considera o persoana " dintr-o bucata", traznita( in sensul bun) si de treaba. Apropo, nu uita sa zambesti cat mai deswinking

Am trecut si eu oarecum prin asta..deci am cam vorbit din propria experienta.
Sper ca te-am ajutathappy. Bafta!

| popalexandra1234 explică (pentru anya13):

Iti multumesc mult mult de tot.Trebuie sa ies din carapacea asta.Si ma bucur ca nu sunt singura.Cu vorbitul tare...eu vorbesc cam incet dar o sa incerc.Multumesc ca ai avut rabdare sa citesti tot. :*

| anya13 a răspuns (pentru popalexandra1234):

Nu ai pentru ce :*. La inceput va fi greu, dar ai sa vezi, te vei obisnuiwinking.
Succes happy

3 răspunsuri:
| popalexandra1234 explică:

Am gresit categoria.Din neatentie. Vroiam sa pun la Adolescenti.Totusi,daca ai raspuns puteai sa spui ceva legat de intrebarea mea.Adica cand am vazut ca mi-a raspuns cineva eram bucuroasa.Dar apoi, cand am vazut ce raspuns era... Oricum multumesc ca ti-ai rupt dib timp sa raspunzi.