| alma200033 a întrebat:

Hey! Infecția helicobacter pylori duce la cancer de stomac chiar daca a fost tratată, deși tot apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| minrest a răspuns:

Conteaza tratamentul reusit, nu orice tratament; da, daca infectia nu a fost vindecata sau reapare, cauzeaza gastrita, ulcer si cancer.

| gabicoo a răspuns:

Stai liniștit! Nu ești în pericol! Doar în cazuri extreme infecția cu helicobacter poate duce la cancer!
De Helicobacter scapi doar dacă te ții serios de tratament și nu consumi alimente care produc recidiva infecției!

| minrest a răspuns (pentru gabicoo):

Din pacate, statistica medicala arata cu totul altceva decat spui tu. Datele par sa sugereze ca infectia cu Helicobacter Pilori duce sigur la ulcer, singura scapare e sa mori de altceva inainte.

| Donsavas a răspuns:

Da,poti face cancer la stomac, dar asta doar dacă infecția nu este tinuta sub control. Tu deja ai tratat o si o poti face de fiecare dată când reapare.

| Atim a răspuns:

Eu am fost diagnosticata cu mai multe afecțiuni stomacale cauzate de
helicobacter in urma cu vreo 6-7 ani, de atunci nu am reusit sa scap in totalitate de el, dar il tin sub control. Lasat de capul lui, iti poate cauza ulcere care, netratate pot cauza un cancer, dar daca mergi la controale regulate (dupa cum cere medicul) si respecți tratamentele sansele sa faci cancer stomacal sunt mici. Mulți nu se duc la doctor decat atunci cand incep sa vomite sange sau nici atunci si se apuca de tratat cand nu prea mai au ce trata, dar daca respecți tratamentele date de medic si te duci la el imediat ce simti ca ceva nu e in regula va fi ok

| Alexandra380 a răspuns:

Infecția cu helicobacter pylori duce la gastrită apoi la ulcer și în cazuri extreme poate duce și la cancer. Spun din proprie experiență. Trebuie să respecți tratamentul și să ții regim un timp, dacă faci asta cu siguranța nu o să faci nici măcar ulcer.