| alma200033 a întrebat:

Hey! La o ecografie abdominala(stomac) se pot depista probleme mai grave precum cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! La ecografia abdominala se pot vedea niste rani sau umflaturi (tumori, chisturi) pe stomac, niste schimbari de structura mari, dar cancerul nu-i detectabil la ecograf, ci la raze X sau la RMN.
Daca tehnicianul sau medicul de la ecograf vad ceva ingrijorator, atunci recomanda Raze X sau RMN, unde se vede clar natura chisturilor sau tumorilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La o ecografie abdominală se pot evidenția prezența unor eventuale tumori. Natura lor, canceroasă sau nu, nu se vede la ecografie. Este nevoie și de alte analize și investigații.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copile joaca-te afara cu copii nu te mai gandi la atatea boli, esti ipohondra iti imaginezi ca ai fel si fel de boli da nu ai nimic.am trecut si eu prin ce treci tu
Nu te mai gandi la boli si nu mai gandi negativ. bucarate de viata de libertate de tot lasa bolile
La 15 ani nu ai cum sa ai atatea boli si de murit oricum vom muri

| Kindal38 a răspuns:

Nu,decat la RMN sau si in analiza sangelui