| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume,... scuzați categoria, dar am o întrebare... spuneti-mi ce credeti!
Eu am tenul gras și cu coșuri si puncte negre, si folosesc gelul de curatare si crema matifiata de la La Roche Posay... si seara folosesc gelul si in loc de crema folosesc ca un creion anti acnee - e o soluție care pun pe cosuri (toate mi le-a dat dermatologul)
Iar creionul acela imi usuca pielea din cate am văzut, mi-a exfoliato in jurul gurii si pe bărbie... iar acum dupa vreo 5 zile de tratament, pe cosurile umflate si asa cred ca cum am dat cu creionul acela, acum in jurul cosului am cate o pata roșie... iar eu am citit pe net ca crema care mi-a dat-o reduce roseata si hidrateaza... dar fata mea e din ce în ce mai roșie mai ales dimineata dupa ce dau cu crema...
Tind sa cred ca e o alergie la unul din produse... dar nu stiu ..sa incetez sa folosesc vreun produs sau sa continui, poate e doar ceva care trece crying( ajutor!
Poate a mai trecut cineva prin asa ceva... dau funda;( va rog... e urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intoarce-te la dermatologul care ti-a prescris acel tratament si spune-i.
El trebuie sa-ti schimbe tratamentul, sau sa-ti spuna daca reactia este cea asteptata si corecta.

| babe100 a răspuns:

Mergi inapoi la dermatologul care ti le-a recomandat. Doar asa vei stii cu adevarat ce se intampla si doar dansul/dansa te poate indruma ce sa faci mai departe ca sa iti fie bine pentru ten.

| RalucaRallu15 a răspuns:

#rrga... asta cu albus de ou si servetele am încercat si chiar funcționează, am făcut-o o data de doua ori pe săptămână si chiar a îndepărtat punctele negre... dar imi apar la loc si mai ales am niste puncte albe pe barbie de alea nu am scapat indiferent ce am făcut... alea am incercat sa le strâng si a doua zi se faceau la loc... si aknesol nu am încercat... dar solutia pe care o folosesc (Aknemycin) l-am luat din Germania (nu stiu cum se numește in romana) si ma ajuta, dar cred ca e cam acelasi lucru... dar ăla mi-a provocat ca o alergie... dar mulțumesc mult

| rgga a răspuns:

Hey scumpo...incearca sa folosesti cat mai multe tratamente naturale. Pentru cosuri poti sa iti cumperi de la o farmacie o solutie pentru cosuri pe nume aknesol. Te speli pe fata cu apa calduta te stergi apoi te dai cu aknesolul. Acesta este de doua tipuri: Lichid sau gel. Cand te dai cu el sa folosesti un buretel demachiant pentru ca daca il pui in palma iti pui si microbii de pe mana pe fata. Iar pentru punctele negre iti dau o reteta naturala care suta la suta functioneaza. Intr.un vas bati doua albusuri de la ou. Dupa ce ai batut albusurile de la ou pui intr.un vas apa la fiert iar camd fierbe stai cu fata deasupra vasului timp de 3 minute. Iti iei 3 bucatele de servetele de bucatarie si le desfaci in doua. Apoi ieo albusul batut si incepi sa til pui pe fata, pui servetelele pe toata fata iar dupa dai iar cu albusul peste hartie. Astepti 30 de minute apoi el se intareste si se face ca o masca. O iei jos si cand o iei se scot si punctele negre. Apoi te speli cu apa rece pe fata pentru a inchide porii. Daca mai ai chef dupa poti sa te dai cu miere de albina pe fata stai 20 de minute si te speli iarasi pe fata. Acest lucru poti sa il faci de doua ori pe saptamana. Iar cu aknesolul bineinteles in fiecare zi, doar o data. Incearca sa nu iti pui mana pe fata in timpul zilei. Daca o sa incerci aceasta metoda astept sa imi spui daca a dat roade. Pentru mine a fost foarte eficenta. Pa pa

| Takadamai a răspuns:

Eu zic ca e normal. Ai putea sa intrebi dermatologul sau sa te uiti la ingrediente sa vezi daca e ceva la care stii ca esti alergica. Poate folosesti de prea multe ori gelul de curatare sau pui prea multe produse pe fata. N-ar strica daca mai mergi la dermatolog sa clarifici, pana la urma sanatatea e importanta.