| devor a întrebat:

Hey.Mananc foarte mult si nu se pune pe mine, pot manca orice si oricand.Recent an fost la doctor pentru ca ma durea splina si mi-a zis ca s-ar putea sa fiu anemica din cauza ca sunt prea slaba(am 43 de kg si 1.65) si sunt sub greutatea normala. Vreau sa ma ingras cateva kg, ce sa mananc ca sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă vei lua un supliment de vitamine (A-Z), îţi va creşte pofta de mâncare, astfel vei pune ceva pe tine şi totodată vei scăpa de anemie. Baftă!

| dannyel86 a răspuns:

Cred ca un nutritionist e capabil sa faca o schema de alimentatie potrivita cu varsta, inaltimea si greutatea ta. Sunt multe alimente care ingrasa, dar, daca ai un metabolism accelerat, degeaba le consumi. Un specialist iti poate oferi sfaturi competente, de aceea e bine sa apelezi la el.

| Deliiiia a răspuns:

Nu esti slaba deloc, e foarte bine asa. La anemie e vorba de globulele rosii din sange, deci ai nevoie de proteine, dar ca sa fii sigura ca ai fa-ti niste analize.

Răspuns utilizator avertizat