| anonim_4396 a întrebat:

Măselele de minte trebuie scoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Doar daca au probleme ce nu pot fi rezolvate.

| ywar a răspuns:

Da! Sunt primele care se cariaza pentru ca sunt greu accesibile periajului, se decalciafiaza, se sparg daca nu se face bine inchiderea mandibulara.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Numai in cazul in care nu cresc corespunzator si iti deformeaza pozitia celorlalti dinti.

| Sonia822 a răspuns:

Nu le scoate, indiferent de ce-ti zice dentistul. Nu sunt acolo degeaba.

| qwertpro a răspuns:

Salut,daca acestea cresc corect fara sa influenteze cresterea celorlalti dinti si sunt sanatoase, atunci nu ai de ce sa le scoti.In caz contrar daca cresc incorect si influenteaza asupra cresterii celorlalti dinti sau daca sunt bolnave, trebuie neaparat scoase pentru a nu provoca complicatii.Medicul stomatolog in urma unei consultatii iti poate spune exact care e situatia, plus ca maselele din minte nu joaca un rol important, si nu sunt necesare de a fi pastrate.

| SomethingFunni a răspuns (pentru qwertpro):

Noi vorbim de oameni aici, nu suntem rechini sa trecem prin odontogeneza la 2 saptamani. Dintii nu "cresc". Unii dintre colegii mei te-ar certa si daca ai spune ca oasele "cresc", de altfel, ele se cristalizeaza.

| qwertpro a răspuns (pentru SomethingFunni):

E corect spus ca "dintii cresc".Nu e nici-o greseala, mai ales ca e foarte clar la ce m-am referit eu.

| SomethingFunni a răspuns:

Masele de minte nu "trebuie" scoase neaparat, dar dentistii recomanda asta pentru ca atunci cand erup, caci pot erupe chiar si la 60 de ani, pot avea diverse complicatii, sunt dureroase si iti pot distruge partial dantura. Evident, ei fac recomandarea si pentru ca le aduce un venit.

| UnuPentruAltu a răspuns:

Te minte.