| GuN7h3R a întrebat:

Hey, salut, am 14 ani si am o problema de mic. De obicei am apetitul prea ridicat si mananc adesea ori mai mult, cu toate ca m-am saturat. Uneori pot sa stau o zi intreaga nemancat, dar daca bag orice lucru mic in gura trebuie sa imi creasca si mai tare pofta si credeti-ma, e destul de grava problema asta pentru mine si parintii nu ma baga in seama, ei doar stiu sa ma faca gras.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EGGc a răspuns:

Hei, ceea ce cred eu ca ai tu se numeste obicei si obișnuință, coprul tau a fost obișnuit să mănânce tot chiar dacă nu are nevoie. Stomacul tau e obisnuit sa fie plin mereu, iar idea de "mi-e pofta chiar dacă nu imi e foame " este pe paza psihica, iar de obiceiuri e cel mai greu sa scapi.
Poti începe prin a iti spune putin in farfurie, în boluri mici, si sa iti planuiesti porțiile cu o seara inainte.
Apoi daca vorbim de slăbit e putin mai greu, ar trebui să mergi la un nutritionist, daca nu poti, încearcă să trăiești mai sănătos.
Din ceea ce stiu trebuie sa scapi de niste obiceiuri si ideologi:
- carnea, brânza, cartofii si pâinea nu se mănâncă niciodata împreună, la aceași masa
- bea 2 l de apa pe zi, renunta la suc (ala e numai pentru ocazii precum nunta, zilele de nașteri sau sărbătorile)
- nu bea apa in timp ce mănânci ( jumătate de oră înainte si dupa mesele principale e ideal)
- nu sari peste nici o masă, asta te va îngrașă
- fructele se mănâncă doar in prima jumatate a zilei
-micul dejun se mănâncă dupa 30-60 de minute de la trezire
Dimineata mănâncă ceva slab (frunze de salata verde cu rostii si 50g de brânza de exemplu)
La scoala vei manca o gustare, ti-as recomanda sa pui într-o caseroala cate 2 bucăți de fructe înfipte într-o scobitoare, o caseroala mica unde sa încapă maxim 5 scopitori. ( nu te vei murdări si va arata mult mai fitos decât să mănânci tu fructele, stiu ca sunt multi copii care rad de greutate.
Pranzul= echilibru
Dacă prima parte a zilei a însemnat putin si slab, prânzul trebuie sa fie consistent si echilibrat
Prânzul trebuie sa conțină in jur de 500-600 calori, o porție de 200g de friptură de vită contine 360 de calorii, salata 20-30 de calorii. Poti cauta pe net media de calorii pentru majoritatea preparatelor.
Prânzul trebuie sa fie diversificat si mereu sa conțină carne.
Între prânz si masa de seara strecoară un biscuite (după ce mai slăbești si dai rezultate, poate fi si o bucățică mica de ciocolată).
Dacă dimineata mănânci ca un om de rând sărac/modest, la prânz ca un boier, atunci seara trebuie sa mănânci ca o slugă. Adică putin, nu tu carne, nu tu produse grele si foarte putin, calitatea somnului va creste in acest mod (ceea ce e important pentru slăbit, poți elimina calorii in timp ce dormi)
Un pahar de ceai/lapte cu o bucată de pâine prăjită cu usturoi, cereale integrale.
Fa sport 10 minute dimineata ( exercițiile alea plictisitoare de încălzire pe care le faceti mereu la sport), încearcă să te plimbi după ce iesi de la scoala ( fa in jur de 6000 de pași, asa cum recomanda Samsung health, nu stiu cum e la alte telefoane), seara după masă fa 10-20 ( ideal 30-60, dar daca te fortezi sunt sanse mai mari să renunți) minute putin sport (abomene, fandari, lucrui pe care le poti face in conditiile de acasă fara ca sa iti stresezi părinții prea mult).
Baftă! Daca slăbești este pentru, nu pentru altcineva asa ca ar trebui să ți cu dinti de idea unei vieți sănătoase, dar nu te fosta prea tare, o înghețată/shaorma/ o bucată de pizza pe luna nu strica!