| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Stie cineva o metoda in care as putea creste in inaltime? Niste exercitii pe care as putea sa le fac acasa sau ceva. Am incercat sa fac cam o luna aproape zilnic niste exercitii de pe o aplicatie pentru a creste, dar nu prea au mers. Parintii si surorile mele sunt destul de mici de inaltime, dar totusi... Nu e prea ok sa am 1, 40 la 14 ani. Si nu doar ca inaltime, dar nici in rest nu sunt prea dezvoltata. Arat de parca as avea 10 ani. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intre 60-80% este cauzat de genetica, conteaza alimentatia in primi 3 ani de viata, vei creste pana la 18 ani, natural, nu trebuie sa faci nimic, de asta se ocupa organismul tau

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un medic îți poate spune dacă este ceva greșit la înălțimea pe care o ai.
Nu se poate crește în inălțime prin exerciții decât foarte puțin.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai tu ce să faci.
Așteaptă să te mai dezvolți.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un endocrinolog! Esti inca in dezvoltare, vei mai creste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa mai cresti natural pana pe la 15-16 ani. Sportul categoric nu sctrica, ajuta la dezvoltarea armonioasa a corpului. Acuma multi o sa zica baschet/ inot sau. dar nu da neaparat rezultate la cresterea in inaltime
In orice caz fetele scunde sunt dragute big grin, Cunosc multe de ~

| Yasminegheorghiu a răspuns:

Daca spuneai ca ai 14 ani si nu esti prea dezvoltata, ai 1, 40, ar trebui sa mergi la medic, nu prea e normal... Pt inaltime mai pooti incerca baschetul, te ajuta mult si nu numai cu inaltimea ci si cu dezvoltarea armonioasa a corpului