|

Hey. Stie cineva o metoda in care as putea creste in inaltime? Niste exercitii pe care as putea sa le fac acasa sau ceva. Am incercat sa fac cam o luna aproape zilnic niste exercitii de pe o aplicatie pentru a creste, dar nu prea au mers. Parintii si surorile mele sunt destul de mici de inaltime, dar totusi... Nu e prea ok sa am 1, 40 la 14 ani. Si nu doar ca inaltime, dar nici in rest nu sunt prea dezvoltata. Arat de parca as avea 10 ani. sad

6 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| a răspuns:

Intre 60-80% este cauzat de genetica, conteaza alimentatia in primi 3 ani de viata, vei creste pana la 18 ani, natural, nu trebuie sa faci nimic, de asta se ocupa organismul tau

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Un medic îți poate spune dacă este ceva greșit la înălțimea pe care o ai.
Nu se poate crește în inălțime prin exerciții decât foarte puțin.

| a răspuns:

Nu prea ai tu ce să faci.
Așteaptă să te mai dezvolți.

| a răspuns:

Mergi la un endocrinolog! Esti inca in dezvoltare, vei mai creste.

| a răspuns:

O sa mai cresti natural pana pe la 15-16 ani. Sportul categoric nu sctrica, ajuta la dezvoltarea armonioasa a corpului. Acuma multi o sa zica baschet/ inot sau. dar nu da neaparat rezultate la cresterea in inaltime
In orice caz fetele scunde sunt dragute big grin, Cunosc multe de ~

| a răspuns:

Daca spuneai ca ai 14 ani si nu esti prea dezvoltata, ai 1, 40, ar trebui sa mergi la medic, nu prea e normal... Pt inaltime mai pooti incerca baschetul, te ajuta mult si nu numai cu inaltimea ci si cu dezvoltarea armonioasa a corpului