Întrebare recomandată | AndreeeaConstantin a întrebat:

Hey,

Sunt curioasa, voi purtati ochelari cu lentile de protectie pentru calculator?
Pe mine ma usturau ochii daca stateam mult la calculator si mi-am facut o pereche, sexy de altfel.
Lentilele sunt Essilor, iar ramele sunt mai hipsterish, de la Converse. btw, daca parintii vostri au probleme cu ochii, astia de la essilor aveau o super promotie, de 1+1 gratuit. A, nu uitati sa-mi raspundeti la intrebare. puup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

"Ochelari pentru calculator" nu sint pentru ca stai prost cu vederea ci ca sa te protejeze de eventuale efecte nedorite ale monitorului. Daca sint alesi la intimplare eventual pot sa si dauneze (la buzunar si la ochi).

Pentru vedere se folosesc ochelari obisnuiti de de vedere.

http://www.visionsource.com/blog/what-do-computer-glasses-do/
Are You The Right Candidate?

Not everyone needs computer glasses. If you don’t experience constant eye strain or you don’t have a problem with your vision while at a computer, then computer glasses may not be for you. However, if you are constantly experiencing eye strain then computer glasses may be exactly what you need.

Find a doctor near you...

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da.

| peperonies a răspuns:

Iti propun sa incerci programul f.lux.

face ce fac lentilele alea gratis.

| ALGator a răspuns:

20 de ani de stat la calculator zilnic fara ochelari. Nicio problema.
Recomandat e sa muti privirea din cind in cind de pe monitor (priveste pe geam de exemplu) si sa clipesti ca sa pui ochii in miscare. Monitorul nu emite nimic misterios care sa afecteze ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de subiect sa va povestesc o mânarie. Ochelarii astia ai tai sunt buni, cred, dar aveti grija, pentru ca: In China se face lentile cu 3$! Iar toti Romanii dobitoci cumpara de prin Liberty de exemplu ochlarii aia cu 3-4 sau 5 milioane. Astia doar pun ramele si gata. 3$ dolari pret actual, 500 de lei pret nou.

| WeAreSmart a răspuns:

Zi si mie cat costa, poate imi iau si eu happy ca stau rau cu vederea

| AndreeeaConstantin explică (pentru WeAreSmart):

Hey, ramele mele au fost 300 si lentilele 500, e o investitie pe care n-o regret, eu chiar aveam nevoie si ma simt mult mai bine acum cu ei. Intr-adevar, trebuie sa fii sigur ca ai nevoie, sa te duci la un control. Succes happy

| peperonies a răspuns (pentru WeAreSmart):

"Ochelari pentru calculator" nu sint pentru ca stai prost cu vederea ci ca sa te protejeze de eventuale efecte nedorite ale monitorului. Daca sint alesi la intimplare eventual pot sa si dauneze (la buzunar si la ochi).

Pentru vedere se folosesc ochelari obisnuiti de de vedere.

http://www.visionsource.com/blog/what-do-computer-glasses-do/
Are You The Right Candidate?

Not everyone needs computer glasses. If you don’t experience constant eye strain or you don’t have a problem with your vision while at a computer, then computer glasses may not be for you. However, if you are constantly experiencing eye strain then computer glasses may be exactly what you need.

Find a doctor near you...

| niculita4tpu a răspuns:

Eu port, dar nu stiu ce lentile sunt. M-am dus la un centru oftamologic cu consultatie moca, am facut controlul de rutina si cum nu aveam dioptrii, mi-am luat o pereche de ochelari fara dioptrii, dar cu lentile care sa imi protejeze ochii cand stau la calculator. Cica ar fi buni si pentru TV

| AndreeeaConstantin explică (pentru niculita4tpu):

Da, si mie mi-au zis ca sunt pentru orice tip de ecran, ca toate transmit practic niste radiatii, oricum, lentilele astea ale mele au si protectie UV, ceea ce mi-a placut, ma protejeaza si la soare.

| MyAndYou a răspuns:

Sora mea poarta din cauza calculatorului. Are lentile si ochelari ...Statea vreo 7 ore la calculator. Am dus-o la doctor si i-a zis ca trebuie sa poarte ochlari. DECI nu mai sta perea mult la calculator!