| BiancaTPU2020 a întrebat:

Hey! Sunt la scoala asa ca scriu asta in graba.De dimineata ma doare in gat si mi-am luat o pastilă de gât și un paracetamol dar m-a luat iar gatul ce sa fac
Eu cred ca e inceput de răceală dar sunt la scoala si nu stiu ce sa fac
Sa imi sun unul dintre parinti sa vina sa ma ia acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru o simpla durere in gat nu te invoieste nimeni de la scoala, ca nu se moare sau lesina din atata lucru.
Mergi acasa daca te simti mai rau sau ai temperatura, dar pentru o banala durere de gat, nu-i nevoie sa pleci de la scoala.

| BiancaTPU2020 explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar nu prea pot sa vorbesc si ma doare rau in gat

| Violleta2022 a răspuns (pentru BiancaTPU2020):

Pai ...nu vorbi!
Scrie pe un biletel pentru colege si prietene sa te lase in pace ca nu poti vorbi, din cauza durerii din gat, iar in timpul orelor, stai cuminte si asculti ce predau profesorii.
Acasa beai ceai caldut indulcit cu miere de albine si multa zeama de lamaie. daca suporti ti-as recomanda un tratament care sigur are efect si te vindeca pana maine:
Amesteci foarte bine pana se omogenizeaza: 6 linguri de miere de albine naturala si organica cu 6 linguri de zeama proaspata de lamaie.
Iei cate 1 lingurita din amestecul de mai sus (miere de albine cu zeama de lamaie) la fiecare ora si pana dimineata esti vindecata.
Nu bei nimic dupa ce inghiti lingurita de miere cu lamaie, cel putin 15 min.
Lamaia contine vitamina C
Iar Mierea de albine este antibiotic natural.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pana mergi la medic sa iti dea antibiotice, fa gargara cu sare (o lingurita rasa la 100 ml apa. Ia si suge un septogal.
Paracetamolul nu are efect asupra gatului, este pentru febra.