| ContNmc7 a întrebat:

Hey! TPU ajutați-mă va rog, eu vreau sa va intreb mai exact, unii dintre voi cand erați cam de vârsta 12-14 ani, ati avut probleme cu greutatea? Si daca da, ce puteați sa faceti si puteti sa faceti in acest caz? Eu de exemplu nu sunt foarte foarte, dar trebuie sa slabesc. E nasol dar nu stiu ce, am auzit si vazut o gramada de diete dar m-am gandit sa va intreb deoarece ma gandeam ca poate ati mai trecut prin asa ceva. Sper sa puteti sa ma ajutati. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sabs28 a răspuns:

Buna. Depinde ce percepi tu drept probleme cu greutatea. Exista niste predispozitii fizice pe care nu le putem schimba. Eu de ex am soldurile late, am tinut N diete si tot nu am scapat de ele, pana am inteles ca asta mi-e felul. Ideal e sa te misti putin, ca sa mai arzi din ce mananci. Mie de ex nu imi place sportul dar ma plimb minim o ora pe zi cu cateii. Referitor la mancare, nu trebuie sa excluzi alimente, e suficient sa mananci doua treimi din cat mancai inainte. De exemplu, mancai o napolitana intreaga, acum rupi o treime, o arunci, si mananci restul :-) Succes si nu fi prea dura cu tine! Avem un singur corp si trebuie sa fim prietene cu el

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sabs28):

1. Dietele sunt cretine
2. Nu exista "asta mi-e felul", asta e doar o scuza proasta folosita de romani.
3. Poti slabi invatand sa mananci (asta necesita sa participi la seminarii de nutritie, sa citesti articole, etc.).

Ca sa inveti sa mananci trebuie sa STUDIEZI aproape zilnic timp de 1 an. Sub 1 an nu stii, PUNCT.

| Sabs28 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bo$$, daca ai 1, 63 si vrei 1, 80, poti studia psihologia patrunjelului si tot nu cresti in inaltime. E ca si cum ai spune ca pisica e vinovata ca nu e caine pentru ca nu a studiat. Tine-ti parerile limitate pentru tine

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate kg ai? inaltime?

| ContNmc7 explică (pentru RAY):

1,50 60kg

| RAY a răspuns (pentru ContNmc7):

10 kg trebuie sa slabesti, as vrea sa pastram legatura daca vrei, daca doresti poti intra aici https://discord.gg/kGZZSt8 informati despre diete, sfaturi https://noutatidinstiinta.wordpress.com/