| MariaDM a întrebat:

Hey,TPU. Am 15 ani, 54 kg si 1, 62. Niciodata nu mi-a placut cum arat si tot timpul imi doream sa slabesc sa am si eu un corp tras prin inel. Am incercat o gramada de diete, m-am si infometat,dar tot nu am ajuns la rezultatele pe care mi le doream, pana cand am inteles ca daca vreau sa slabesc trebuie sa imi schimb alimentatia. Am inceput sa imi inlocuiesc painea alba cu paine integrala, am inlocuit iaurturile cu fructe cu iaurtul gracesc, nu mananc prajeli, sucuri garbogazoase nu beau deoarece nu imi plac si am inceput sa consum cat mai multe fructe si sa fac sport ( 1-2 ori pe saptamana cate doua ore, iar in vacanta in fiecare zi), dar problema mea sunt dulciurile. sad Am observat ca incep sa ma enervez mult mai repede, iar aceasta stare este mult mai intensificata ca de obicei, iar atunci cand incep sa mananc dulciuri simt ca tot corpul meu se relaxeaza si nu ma mai pot opri din mancat. Incerc sa evit cat mai mult consumul de dulciuri, dar cand mama le cumpara sau le vad prin magazine incep sa fiu agitata si toata ziua ma gandesc ce bine ar fi daca as infuleca tableta de ciocolata care a adus-o mama sau sa imi cumpar o punga mare de napolitane. Daca le mananc ma simt foarte vinovata, stresata si foarte panicata sad As vrea cateva sfaturi de la voi, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

| T0T a răspuns:

Slabirea prin infometare e cea mai proasta cale de a slabi! Ce ai avut in cap? Eu iti recomand, daca iti permite si situatia materiala, sa consumi Herbalife. Te vei duce la ei la sediu si iti vor spune ce si cum... Si desigur sa faci sport! Asta de ce nu faci?

| Syndre a răspuns:

Dependență de zahăr, e des întâlnită. Ai 2 variante. Prima și cea pe care ți-o recomand să scoți zahărul din dietă în totalitate. Primele 48-72 de ore o să te simți nasol, dar ai să-ți revii după și ai să mai multă energie. Însă când spun de tot, mă refer nu numai la ducliuri, ci și la fructe, zahăr în cafea dacă pui etc.
A doua variantă ar fi să reduci doar cantiatea, dar cred că ți-ar fi mai greu. Mergi pe 200 grame fructe/zi iar de ducliuri te atingi doar rar și atunci în cantități decente.
Aici e o chestie de ambiție. Nu e numai de cum arăți, dar și de sănătatea. Ai multe kilograme în plus și acum poate nu simți, dar cu timpul îți vei distruge organismul. Dacă chiar îți dorești să ai un corp tras prin inel trebuie să renunți la mâncărurile astea(vrei să arăți bine într-o rochie când ieși seară și să întoarcă lumea capul după tine sau vrei să mânânci o prăjitură?).
Pentru a slăbi cel mai important e să-ți numeri caloriile, chiar dacă ai mâncat o ciocolată, dacă la sfârșitul zilei nu ți-ai întrecut caloriile tot slăbești(însă nu trebuie să se transforme într-o obișnuință). Era și unul de la o universitatea din SUA care a slăbit doar cu junk food, deci tot ce contează e să fii în deficit caloric. Acum, îți sugerez să te ajuți de un program gen myfitnesspal ca să vezi exact câte calorii ai.
Mergi pe mâncare sănătoasă, mult pește, carne slabă, lactate(slabe în grăsimi) și foarte multe legume. Încearcă să elimini carbohidrații pe cât posibil, adică renunță la pâine de tot și încearcă să înlocuiești fructele cu legumele(au aceleași beneficii, dar mult-mult mai puține calorii) sau măcar ai grijă la cantiate. Încearcă să ai 3 mese pe zi, vreo 2 gustări între ele și să bei 2l de apă. Mult succes!
P.S: Nu trebuie să te înfometezi, trebuie să mânânci alimentele corecte și nu-ți imagina că nu o să mai mânângi o înghețată, o ciocolată sau un hamburger în viața ta, totul ține de moderație!