| anonim_4396 a întrebat:

Hey TpU!
Am fost la oftalmolog la inceputul lunii, pentru lentile de contact, dar nu mi-a facut mare lucru. Practic mi-a facut acelasi control pe care mi-l facea si pentru ochelari. M-a pus pe un scaun unde mi-am bagat capul in chestia aia, stiti voi, prin care vezi de obicei o casuta si o plantatie de verde. Si dupa m-a pus sa citesc literele de pe panou.
Ulterior am aflat de pe net ca un control pentru lentile de contact este mult mai complex. Mie oftalmologul nu mi-a facut nimic din ce am citit pe net. Doar un control basic ca si pentru ochelari.

Si am citit ca lentilele trebuie sa aiba dioptriile mai mici decat ochelarii. Gen daca ai - 1 la ochelari, la lentile ar trebui sa ai - 0, 75 sau - 0, 50.
Apoi am probat niste lentile cu dioptriile pe care le am si la ochelari. (Am aceleasi dioptrii de vreun an doi).

Momentan port niste lentile de unica folosinta, acestea sunt cele mai igienice/sanatoase. Nu ma doare capul, nu le simt pe ochi, le pun si le scot fara probleme. Vad bine cu ele.

Dar consultul ala nu cred ca a fost ce trebuie.

Si acum intrebarea: Cei care ati fost la oftalmolog ca sa va faceti un consult pentru lentile, imi puteti spune cum s-a desfasurat toata treaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Prima dată când am facut consult oftalmologic mi-a pus direct ochelarii și ghicea dioptriile, apoi sigur nu am mai trecut pe acolo.
Nu știu la ce te-ai referit cu dioptrii ochelari și lentile. Oricum, lentilele se aleg după cum suportă ochii fiindcă chiar dacă îi pui maximul, creierul este posibil să nu accepte. Dar depinde și de tipul și gravitatea bolii.

| Dolyta a răspuns:

Exact asa mi-a facut și mie la Lensa laughing un control basic si apoi mi-a dat aceleași dioptrii la lentile ca si la ochelari -2, 50 si -3, 75, si mi-am comandat lentile zilnice dar in cursul zilei le simt in ochi ca si nisip si nu pot sa focalizez obiectele cu ele... nu mi se pare normal sa ai aceleași dioptrii la ochelari si la lentile...