| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un sfat: acum circa 45 min -1h o prietena de-a mea (fiind la mine) a intrat din greseala in "piciorul patului" si zic eu ca si-a dat peste cap ultimele 3 degete de la piciorul drept (cred).
Chestia este ca ea este foarte capoasa si nu vrea sa mergem la urgenta, iar, in picior nu mai poate calca.
Sfaturi utile?
Msik

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O radiografie la spitalul de urgenta!

| CuriousStuff a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergeti la spital sa o vada un medic, nu cred ca aveti voi cunostintele necesare incat sa va dati seama daca e grav sau nu, iar daca e grav si nu merge la medic o sa se vindece extrem de urat si o sa aiba sechele toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu mai poate călca în picior, e grav (posibil fractură). Trebuie mers la spital unde o să-i facă o radiografie, și dacă e necesar îi imobilizează degetele lezate cu un dispozitiv special (un fel de atelă micuță), nu-i bagă piciorul în ghips. Dacă e fractură va înnegri și dacă nu se prezintă la medic în câteva zile poate cangrena.