| dragonoidblack a întrebat:

am nevoie urgent de ajutor, am o durere de măsea groaznică din cauza ca am o măsea găurită si cariata,va rog să-mi spuneți niște leacuri babesti bune care să mă facă să nu mai doară. Nu pot să mă duc la doctor deoarece la noi nu este așa ceva, stau departe rău de orice zona unde as putea găsi un doctor cam la vreo 1500 de km si plus ca am si vărsat,mai greu cu transportul, așa ca va rog să îmi dați niște sfaturi despre ce ar trebuii sa fac sa nu mai mă doară măseaua.ps:dau funda la primul răspuns bun, că de obicei.va rog mă doare groaznic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hasiuc a răspuns:

Pune partea respectiva la cald. Te doare pentru ca ai infectie. Dupa ce se aduna infectia o sa te lase. Ia niste nurofen forte sau aulin trece durerea. E bine sa te duci la dentist s-o scoti dupa ce o tratezi ca o sa se tot infecteze.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

O tabletă de Ketonal, dacă poți lua de undeva.

| untu a răspuns:

Daca ai un spirt medicinal (tuica naturala foarte tare din prima distilare) baga un pic la maseaua cariata si stai un timp cateva secunde si apoi sa-i scuipi sau bagi un betisor cu vata imbibata cu acest spirt sau parondontax (apa de gura) si curata maseaua cariata! Clateste gura cu apa de gura LISTERINE sau PARONDONTAX!

| pomirlianu a răspuns:

Eu am fost exact ca tine am avut o măsea cariata, am fost sa o plombeze dar degeaba, după ce mi-a plombat-o m-a durut cam vreo 4-5 luni la rand! După aceea nu ma mai durut! In orice moment poate sa ma doară! Eu zis sa te duci cat mai repede la dentist, nu contează km, contează sănătatea ta, daca nu o scoți sau nu o plombezi o sa afecteze si altele!

| IoanaaMee a răspuns:

1.Usturoiul! Curata un catel de usturoi si preseaza-l pe dinte
2.mananca putina ceapa
3. Pune intr-un pahar cu apa calduta o jumatate de lingurita de sare si clatesteti gura
4. Pune gheata pe obraji
5. Taie un castravete in felli subtiri si preseaza-l pe dinte

Sper ca te-am ajutat!
Fundita?