| Luizaaa a întrebat:

Am o durere in gat de ieri. Nu știu dacă ar fi de la răceală, pentru că am mai fost răcită acum o luna. As vrea câteva remedii naturiste va rog!
Mulțumesc! ❤

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai stat in curent, sau a fost frig a plouat si nu erai imbracata gros, erai in haine de vara, vremea este deosebit de înșelatoare azi e cald, mîine e frig, organismul uman resimte diferenta aceasta de temperatură oscilatia, si uite ce pățesti, te doare in gît, ca sa i ti treaca gîtul, poti lua de la farmacie strepsils, au cu diverse arome, mentă fructe, etc, si imbraca te gros cand pleci la scoala sau la serviciu, depinde ce varsta ai. Pune ceva pe cap, te a plouat pe cap si de acolo te doare gîtul, ai racit. Sanatate multă, ce varsta ai? Multumesc.De unde esti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Referitor la faptul ca ai mai fost racită acum o lună, nu este o garantie faptul ca nu vei mai racii, poti racii in fiecare luna, daca nu respecti niste lucruri simple, ia si niste vitamina C sa întăresti sistemul imunitar, ea te va feri de raceală.

| anonimg a răspuns:

Pana atunci te poate ajuta si un tantum verde care il gasesti la farmacie. Cel cu gust de lamaie este foarte bun.

| Danamariana a răspuns:

Ceai de tei caldut caldut cu miere...gargara cu sare..albastru de metil.