| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Am o întrebare legată de fumat [de tutun, ca să nu vă duceți cu gândul la altele ????]. De cam două luni am o dilemă. M-am apucat de fumat, așa la caterincă și spre deosebire de ce zic majoritatea oamenilor, eu nu simt deloc nevoia să consum produse pe bază de nicotină regulat. Și când zic că m-am apucat, mă refer că am băgat cam 4 pachete în total până în momentul de față, deci nu cred că e vorba de cantitate motivul pentru care nu simt o dependență încă. În fine, ceea ce vreau eu să vă întreb e, cam cât ar fi o limită OK de țigări pe o unitate de timp. Adică, să le las organelor din sistemul respirator timp să își revină cât de cât. Adică eu nu vreau să fiu un fumător regulat, dar nu vreau nici să ma las de fumat doar că cică e dăunător sănătății că până la urmă și un meniu de la KFC e dăunătoar sănătății și dacă nu bagi în fiegare zi, n-are treabă odată la o ocazie. Corpul are timp să se detoxifice. E ca și cum nu aș mai avea voie să beau o bere în toată viața mea pentru că alcoolul etilic e toxic (în orice cantitate, doar că e o toxicitate redusă și nu pățești nimic de la berea respectivă; într-o zi s-a eliminat din sistem).
N-am găsit pe net niciun studiu cert care să îmi răspundă la întrebare, așa ca vă întreb pe voi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și eu am acum o dilema.

Tu fumezi de 2 luni sau mai mult? Ca în medie ar fi cam 12 țigări/ săptămână și din moment ce nu știu câți ani ai, presupunând ca te încadrezi în media de vârstă de pe aici de 14-17 ani, pe termen lung, dacă organismul tău e mai predispus la boli, ti-ar afecta sănătatea.
Și dacă nu exista nici un studiu, vrei sa începem noi pe site unul? laughing

Acceptabil sa zicem ar fi undeva la 2-3 țigări pe săptămână, dacă spui ca nu simți nevoia. O sa te îmbolnăvești mai târziu de ceva.

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru Catrice):

Am 18 și cam așa am făcut. Hai, cred că 3 pachete că am cam bagat odată pe săptămână, dar și când am bagat, am băgat. Nu știu ce să zic, nu zic că e bine să fumezi; de fapt sunt conștient că îți afectează sănătatea într-un fel sau altul, dar la fel o grămadă de substanțe și de activități îți daunează sănătății și tot le faci. De ce fix fumatul ar fi cea super nașpa... Vreau să am o limită, nu vreau să spun NU! Și căutam cam cât ar dura o perioadă de detox.

| Andreeush a răspuns:

Daca simti nevoia sa fumezi si esti constient de asta nu ar trebui sa asculti restul lumii. Fiecare e liber sa isi traiasca viata cum ii place. Eu nu am fumat niciodata si nici nu vreau sa incerc insa mama mea fumeaza de cativa ani. Oricat de mult ar incerca cineva sa iti zica sa te lasi de fumat nu conteaza, tu trebuie sa hotarasti singur ce vrei.

| aXy99 a răspuns:

Alcoolul etilic nu iti creste sansele de a face cancer pulmonar laughing

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru aXy99):

Nu, dar crește alte riscuri de cancer dacă tot vorbim de el. De exemplu cancerul de ficat sau de colon (alcoolul nu e cancerigen, dar unii produși ai metabolismului acestuia pot fi sau în combinație cu alte substanțe pot să devină). Bine, trebuie consumat în exces pentru ca riscurile să devină plauzibile.

| aXy99 a răspuns (pentru noisolpXekuNemertXe):

Un pahar de vin din cand in cand sau unul de bere nu te pot afecta in niciun fel, ba chiar iti pot face bine (mai rar, in cantitati moderate), dar fumatul sporadic, chiar in cantitati mici, nu iti aduce niciun beneficiu.

| aXy99 a răspuns (pentru noisolpXekuNemertXe):

Niciun exces nu e bun, asta e clar.

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru aXy99):

Nu pot să zic că nu m-am gândit happy Dar nu pot nici să spun că nu e niciun beneficiu. E totuși senzația aia faină care vine cu hit-ul de nicotină, deși nu știu cât se merită. Oricum, nu îmi plănuiesc să fiu un fumător, deci cred că e ceva trecător. Sper...

| mentholinks a răspuns:

Asa m-am apucat si eu la caterinca si bagam rar si foarte putin, la fel nu simteam nevoia si am ajuns sa bag si 2 pachete pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da, este sa nu fumezi deloc happy
Este unul din cele mai bune lucruri pe care ai putea sa le faci in viata. happy
Trust me.

| Edmonds2342 a răspuns:

Bine zis, nu simți dependență ÎNCĂ. De ce nu vrei sa te lași, din moment ce nu te ajuta cu nimic? Fă-mă sa înțeleg te rog.