| Caraian_Cristina_1999 a întrebat:

Am o nedumerire.

Dupa ce iti faci o operatie la ochi, este normal sa ai ochiul rosu foc? De ce?

Vreau un raspuns cat mai rapid. Dau funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea_Vladu_1995 a răspuns:

Din cate stiu eu, membrana conjuctiva (care inveleste ochiul la exterior) contine niste vase mici de sange care se vad atunci cand ochiul este iritat datorita dilatarilor acestora. Este posibil ca ochiul sa fie rosu tocmai din cauza ca a suferit o operatie (ceea ce inseamna ca membrana conjuctiva a fost afectata, lucru normal in cazul operatiilor). Daca persista "roseata"ochiului, ar fi foarte bine sa faci o vizita la medic.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Ochiul este puternic vascularizat, de aceea este rosu dupa interventie.
Sanatate!
Pa, pa.

| Crysha11 a răspuns:

Da este normal. Deoarece ai firele cu care ai fost cusuta. Nu-ti face griji.