| biancakale555 a întrebat:

Hey TPU! Am o problema cu care ma confrunt de cand m-am nascut. Am niste semne pe fata pe care vreau sa le indepartez pentru ca nu le-am suportat niciodata, mama mi-a facut programare la un dermatolog pentru a vorbi cu el despre problema asta si in cel mai bun caz sa faca ceva sa le indeparteze, iar eu ma intreb, in caz ca va putea sa mi le stearga, daca va durea, cat va dura tot procesul asta, cat costa si daca imi va afecta cumva dezvoltarea fetei din moment ce am aproape 15 ani. As aprecia daca mi-ar raspunde persoanele care au trecut printr-o astfel de operatie si tin sa reamintesc ca sunt semne, nu alunite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura acelor ""semne"!
Daca sunt din nastere, sunt pete de la soare sau de alte culori, daca sunt bube, cosuri, cicatrici...
In orice caz, o operatie estetica de indepartare a cicatricilor se poate face dupa 18 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numai medicul știe. Anestezie locală. Nu doare.

| relian a răspuns:

Dermatologul nu inlatura semne de pe piele, aia o face un chirurg estetician.
Asta ce spui tu se ocupa cu boli, cu probleme de piele, nu cu civcatrice sau semne.Nici nu ai detaliat,nu ai spus clar ce semne ai mai exact.

Dar in orice caz, indiferent cit de clar ai spune, pret si ce cauti tu, intreb direct pe ala care o sa faca ceva, asta daca se va putea face ceva.

| Cksihja a răspuns:

Aceste întrebări le spui dermatologului el va ști să răspundă cel mai bine.

| Fr13nd a răspuns:

Daca nu ai probleme de sanatate legate de aceste pete sau daca acestea nu prezinta riscuri pentru viitorae, lasa-le asa. Natura lucreaza singura. Nu te baga peste ea.