| AnonimK1nG a întrebat:

am o problema de vedere cu ochiul drept vad maxim 10% si cu cel stang vad 40-50% ochiul drept este putin stramb, nu doresc sa port ochelari. As dori sa imi fac o operatie cu laser sau nu stiu cum, dar sa-mi recapat vederea bine, ce as putea face? Banii pentru mine nu sunt o problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ce e afectata? Vederea periferica sau cea centrala? Glaucomul ingusteaza campul vizual luand vederea periferica, deci vezi din ce in ce mai putin periferic si doar central vezi, pana ce omul orbeste de tot daca nu face operatie la timp, degenerescenta maculare invers, ataca vederea centrala si nu pe cea periferica, aia ataca la final total vederea centrala, dar nu o ataca niciodata pe cealalta.
Descrie mai exact cum vezi prost, doar neclar? Sau una din ce am zis mai sus?

3 răspunsuri:
| AnonimK1nG explică:

Vreau sa mentionez ca am aproape 17 ani, si vad foarte rau de o bucata de timp la distanta si am spus cate procente vad mai sus.

| AnonimK1nG explică (pentru Mosotti):

Gen de departe nu vad bine, vad prin ceata departe scrisurile si anumite texte.

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimK1nG):

Te-ai dus la un medic ofltalmolog? Du-te, spune tot si vezi ce spune, ma mir cum de nu te-ai dus pana acum! Atunci ai nevoie pur si simplu de simpli ochelari, ca suferi de miopie.

| Mosotti a răspuns (pentru AnonimK1nG):

Ce e afectata? Vederea periferica sau cea centrala? Glaucomul ingusteaza campul vizual luand vederea periferica, deci vezi din ce in ce mai putin periferic si doar central vezi, pana ce omul orbeste de tot daca nu face operatie la timp, degenerescenta maculare invers, ataca vederea centrala si nu pe cea periferica, aia ataca la final total vederea centrala, dar nu o ataca niciodata pe cealalta.
Descrie mai exact cum vezi prost, doar neclar? Sau una din ce am zis mai sus?