| Andreea_Lazar_1996_OAzz a întrebat:

Hey, TPU!
Am o viata total dezorganizata si nesanatoasă si as vrea sa ma ajutati sa scap de problema asta.
Sunt de dimineata la liceu, clasa a 9 a.
Nu am timp sa-mi organizez un program, asa ca daca puteti sa ma ajutati din propria voastra experienta v-as fi recunoascatoare.
Vreau sa am timp de sport, de teme, de invatat, de putin timp petrecut cu familia, somn adecvat si sa mananc sanatos.
Nu stiu cum sa fac sa am un program bun, dar poate ati patit-o si voi si ma puteti ajuta.
Mersiiiii!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Degeaba faci si 9 facultati, daca nu inveti sa te organizezi singura!
TU esti persoana care trebuie sa-si organizeze viata, timpul, activitatile, sa le optimizezi, in functie de conditiile existente!

Ca ajutor:
Iti scrii pe o foaie TOATE activitatile ce TREBUIE sa faci si ce doresti sa faci suplimentar.
Cand le-ai scris pe toate, faci un orar asemanator celei de la scoala: o tabela impartita pe zile (in coloane) si pe ore (pe linii).
In aceasta tabela scrii programul ce este legat de orar obligatoriu. iar la orele ramase libere imparti restul dorintelor tale. Dupa ce ai facut o activitate, tragi linie peste ea, iar la sfarsit vezi ce n-ai facut.

Aceasta tabela o faci saptamanal si vei avea tot timpul organizarea optimizata in fata ta.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca te culci mai devreme, te vei trezi mai de dimineata si astfel ai timp sa iti faci program pentru ziua respectiva. Vei avea timp sa mananci bine dimineata si nu o vei face in fuga.
Cand vii de la scoala mananci, te odihnesti putin si iti faci temele.
Restul timpului il petreci familia, unde masa de seara puteti sa o luati impreuna.

| alexboss2020 a răspuns:

Persoana care a scris mai jos ''Bula'' are foarte mare dreptate, ar trebui singura sa te descurci! Fa-ti tu singura un program de la ora asta fac asta... daca nu poti sa faci totul trebuie sa renunti la una din activitati! Dar nu inteleg cum nu ai timp, ca tu inveti de dimineata si scapi dupa amiaza, ai timp sa iti faci temele 1-2 ore si sa iesi afara ca sa faci sport! Eu ti-am dat un sfat ca sa te ajut dar tu trebuie sa te ajuti singura, sunt sigur ca poti happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat ti-a luat sa scrii aici ai fi putut sa scrii programul. Marea problema e ca tu abia esti in clasa a 9-a, nu e prea OK din punctul meu de vedere sa incepi de acum. Incepe din clasa a 10-a, te va ajuta mai mult. Cateva sfaturi: Incearca temele sa ti le faci la liceu in pauze. Sport eu faceam dupa ore. Nu se recomanda sa faci inainte sa te culci seara ca nu vei mai reusi! De mancat sanatos maxim 30 minute n-are cum sa dureze. Incearca sa dormi cel putin 9 ore. Acum incearca sa ti le organizezi cum iti e mai confortabil.

| Cannibal a răspuns:

În primul rând nu trebuie să tocesti ceea ce înveți fiindcă așa îți ia mult, mult timp.
Îți rescrii definițiile cu cuvintele tale pentru a fi mai usor de învățat.
Corpul se obișnuiește repede cu anumite alimente încearcă intr-o săptămâna sa mănânci doar sănătos. Înainte de culcare poți sa îți faci un ceai de menta, tei sau mușețel pentru a avea un somn mai relaxant.
https://kidshealth.org/en/teens/focused.html
Poate acest site te poate ajuta sa îți organizezi timpul mai bine.

| Itanul a răspuns:

Cand esti dimineata la scoala, ai cel mai mult timp pentru toate. Mai greu era daca faceai scoala dupa amiaza. Numai, sa reusesti sa te organizezi.

| anonimaalee29 a răspuns:

In primul rand: te culci la 22-23 maxim. Te trezesti cand stii tu, 6:30 sau 7. Mananci dimineata micul dejun, ti se va face foame la scoala mai tarziu cu cateva ore. Eu dupa ce plec de la scoala ma duc acasa, mananc, stau putin in pat si plec la sala, stau acolo o ora sau 2, ma duc acasa, dorm jumatate de ora sau chiar o ora, apoi fac teme si mai vorbesc cu parintii si invat.
Despre alimentatie nu stiu ce sa iti recomand, incearca sa mananci multe fructe si legume, la scoala ia un mar sau o para.Si supe, ciorbe, salate, mai ales ca este sezonul salatei...Carne si multe altele. Depinde ce iti place sau la ce ai alergii sau ce iti lipseste din sange. Nu ar strica niste analize de sange si sfaturile doctorului de familie. Sper ca te-am ajutat!