| VampyYuki a întrebat:

Am tot auzit ca faimoasa bautura Coca Cola e foarte toxica si contine tot felul de ingrediente bizare... Recent am vazut ceva pe net unde scria ca Cola contine printre altele si cocaina. E adevarat? Si de ce e asa bine-pazita reteta aia? straight face Intreb pentru ca eu beau tot timpul Cola. Aproape zilnic, si efectiv nu-mi vine sa beau altceva. De fiecare data cand merg la o terasa nu beau altceva decat Cola, cand stau acasa si ma uit la un film:Cola. Nu ma pot opri efectiv. Deci intrebarea mea ar fi:e chiar asa toxica? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reteta originala continea extract de frunze de coca, dar acum nu mai contine.
Si eu beau multa cola (250-300 mol pe zi) si ma resimt, Este intr-adevar foarte toxica prin continutul de acid fosforic (care este o otrava) si continutul mare de zahar (o sticla de 2 litri contine o cana si jumatate de zahar). Este intr-adevar foarte buna, dar incearca sa bei cat mai putina. Ficatul, stomacul, oasele, dintii, rinichii tai iti vor multumi. Pe de alta parte, capacitatea ta de efort intelectual se va resimti (eu daca beau cola pot invata 18-20 de ore continuu cu pauze mici)

| PrecioussGirl a răspuns:

Daca bei in cantitati mari da. Ideea e ca e precum un drog. Contine ceva care te face sa vrei sa bei din ce in ce mai mult adica provoaca dependenta. Probabul cofeina, nu cocaina.
uite am facut eu acasa experimentul cu o bucata de ficat in cola si fanta tinuta 48 de ore.

https://www.facebook.com/....../photo.php

| BiuL a răspuns:

Nu contine nici o cocaina, gandeste-te cat de scump ar fi sucul daca ar contine asa ceva. Nu ar mia lua niciun drogat coca toti ar fi pe cola. In trecut, cand s-a inceput productia de cola continea si cocaina, insa in prezent nu.
Si da e toxica, si eu beau zilnic, dar nu e asa toxica precum tigarile sau alcoolul.

| Wehrmacht a răspuns:

Cofeina nu cocaina laughing
Si da, e toxica.E un amestec de coloranti, arsenic, cianura si ricina.O sa mori daca o bei.
Serios, majoritatea care au efectuat teste d-alea cu carnea dizolvata si alte prosti nici nu s-au chinuit putin sa imite conditiile din stomac.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e toxica dar nu contine cocaina.

| HardCore7750 a răspuns:

Daca continea cocaina, Coca Cola se trezea cu FBI-ul la usa
Dar e toxica
Toate cele bune

| Nanami利 a răspuns:

Din cate stiu eu, da, e toxica.Cu cat bei mai mult, cu atat iti pui sanatatea in pericol mai mult.Si eu beau, dar acum incerc sa beau mai mult Sprite.

| BlueViP a răspuns:

Ai auzit ca coca-cola se foloseste pentru a indeparta rugina nu?

| Wehrmacht a răspuns (pentru BlueViP):

Poate da.Sunt unele amestecuri care au unele efecte asupra UNORA substante. Exemplu:

Majoritatea acizilor nu ataca sticla.Dar ataca plasticul, metalul...etc.
Dar este de exemplu acidul fluorhidric care ataca sticla dar nu ataca ce altii ar ataca.
Esentialul este ca acea cola care indeparteaza rugina nu o sa iti dizolve stomacul.

| BlueViP a răspuns (pentru Wehrmacht):

Da, dar nici sanatos nu e.

| Sadic a răspuns:

Ştii că conţine gândaci, nu?
Poftă bună!

| ƳourMind a răspuns:

Uite un articol interesant in care iti va spune daca contine/nu contine cocaina.Si iti va da si niste efecte negative ale acestei bauturi:
http://totb.ro/......medicilor/
Pa-paa!

| justbelieve a răspuns:

Da,este foarte toxica.iti da dependenta.cred ca era cofeina, nu cocaina.dar oricum este toxica si nu face binewinking

| ROsiuGabi a răspuns:

Ti-am zis eu, da tu nu "bat-man; bat-man"

| Al3xMicutzu a răspuns:

Nu contine cocaina contine multa cafea si zahar.

| Pancescu_Vlad_1999 a răspuns:

Incearca sa bagi o bucata de sunca in un pahar cu cola (sau pepsi).Te las sa descoperi ce se intampla dupa cateva zile REPET CATEVA ZILE!

| Wehrmacht a răspuns (pentru Pancescu_Vlad_1999):

Vrei sa zici ca stomacul, rinichii si astea sunt formati din sunca? Si daca tot te apuci sa faci experimente acea bucata de carne trebuie sa fie aceeasi ca in organism, sa contina ce contine stomacul si sa fie VIE.Asta plus faptul ca pisi cola aia dupa cel mult o zi.Nu cateva zile.

| Oprea_Denis_2000 a răspuns:

Da draga iti bubuie curu daca bei Cola