| sophieLY a întrebat:

Hey, TPU!
Cand mergeti la dentist (sa va puna plomba de exemplu) va face de fiecare data anestezie?
Vreau sa va intreb daca este ok sa ti se faca atatea injectii? Mie ultima data cand am fost la dentist si mi-a facut anestezie mi s-a facut rau...
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti faca anestezie decat daca e ceva grav. De ex mie mi-a facut anestezie fiindca avea o carie adanca si ma durea cand facea cu chestia aia de bazaie. Mi-a facut putin cu aia ca sa-mi bage o chestie sa-mi omoare nervul, apoi cand am mers dupa 10 zile si de cate ori am mai fost pana sa-mi puna plomba nu m-a anesteziat. Nici cand a pus plomba nu ma mai anesteziat. Eu iti zic cel mai bine pune-l pe medic sa-ti scoata nervul, apoi nu vei mai avea nici o problema ca nu mai are ce sa te doara cand o sa curete caria cu aparatul ala.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La cerere iti face anestezie nu e obligatoriu ca la o plomba sa iti faca

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o anestezie locala, care oricum nu o faci in fiecare zi, odata la cateva luni daca e nevoie de ea.tie ti s-a facut rau din cauza fricii cel mai probabil.

| pisihabarnuare a răspuns:

Sa stii ca e ok sa ti se faca anestezie deoarece asa nu simti duerea. ti s-a facut rau probabil fiindca acea substanta actioneaza pe inima. nu se da voie sa li se faca insa injectii copiilor de sub 12 ani fiindca ii pot afecta permanent