| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca beau cola si mananc chips-uri o data pe saptamana?
Adica, in fiecare sambata, este ziua de cola si chipsuri pentru mine, toata ziua ma uit la animeuri si mananc porcarii, se poate intampla ceva rau daca fac asta doar o data pe saptamana?
In celelalte zile din saptamana mananc sanatos, dar doar sambata fac exceptie.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur ca se poate intampla. Nu poti sa te uiti la anime-uri si sa maninci salata cu gratar? Geez...

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Salata se poate, dar gratar nu mananc, ca sunt ovo-lacto-vegetarian, deci nu consum carne!

| Drimmero a răspuns:

Stai fara grija, o data pe saptamana nu inseamna mare lucru,, eu la cate prostii am tot mancat si continui sa mananc ar trebui sa-mi fac griji. Cola e mai nasoala decat pepsi, mai bine ai consuma Pepsi.

| untu a răspuns (pentru Drimmero):

Nu este bun nici Pespsi si nici o Coca-Cola se baloneaza si creste tensiunea arteriala! Am simtit si eu si nu voi mai bea niciodata, va spun pentru binele dvs!

| Drimmero a răspuns (pentru untu):

Stiu la ce te referi,, am fost gasit cu tensiune la ultimul control al inimii!

| anonimg a răspuns:

Stiu ca e greu, dar fara efort nu se poate face nimic. Nici din pat nu poti sa te dai jos sa te duci la toaleta; nici sa slabesti si nici sa te ingrasi; nici sa strangi bani si nici sa-i cheltuiesti; nici sa fii singur si nici sa fii cu cineva. Nici copii nu se fac fara efort. In totul se cere efort.
Dar la baza oricarui efort trebuie sa fie o motivatie.
Revenind strict la intrebarea ta, stii ce se intampla cand in 6 zile mananci sanatos iar intr-una nu? Este ca si cum in 6 zile iti ridici o casa iar in a saptea o darami. Apoi o iei iarasi de la capat, si pana la urma te vei trezi intr-un final ca nu ai zidit nimic.
Pe langa aceasta mai exista un risc, acela de a deveni dependent si a consuma aceste produce si in alte zile si ocazii. Iata dar motivatia!
De aceea te sfatuiesc sa ai grija de trupul tau in toate zilele saptamanii.
Asadar, ia hotararea sa inlocuiesti sucul acela si chipsurile acelea cu ceva sanatos. Cu toate ca nu este sanatos sa consumam alimente in timp ce ne uitam la tv sau sa citim ceva, recomand sa schimbi chipsurile cu fulgi de porumb sau de grau ( http://www.myriam.ro/images/Sanovita_fulgi_tarate_300g.JPG ) sau ( http://www.rommac.ro/wp-content/uploads/2012/10/activ-sticks-mihai3.png ); iar sucul il poti schimba cu ceva mai sanatos.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. O data pe saptamana, nu vei pati nimic.

O dieta necorespunzatoare mancata in fiecare zi de la o varsta frageda, incepe sa te taxeze abia dupa 40 de ani, in mare parte prin colesterol crescut sau presiune arteriala crescuta. Insa acestea pot fi destul de usor tinute sub control.

Dieta conteaza, dar nu conteaza atat de mult pe cat se crede.

| Clorox a răspuns:

In loc de Cola care este o bautura dezgustatoare, eu beau suc de Aloe Vera, este foarte bun sucul si merge si mai bine cu anime-urile! laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Cola nu mi se pare o bautura dezgustatoare, stiu ca nu este sanatoasa, dar nu prea pot sa ma abtin, mai ales sambata cand este ziua in care ma uit la animeuri non-stop.

| HandaSei a răspuns:

Hoo bă ce te alarmezi așa...

Eu am mereu sticla de Pepsi lângă mine, minim o sticlă la 2 zile, dar chiar și una pe zi în ultima vreme, iar asta de vreo 2-3 ani încoace... rolling on the floor

În schimb ce pot să spun, mănânc destul de sănătos, chiar nu mă prea dau în vânt după dulciuri, chipsuri etc! Deci să spunem că echilibrez oleacă balanța... ^.^
Dar în cazul tău chiar nu-și prea are rostul o întrebare de genul!

| Mayhem666 a răspuns (pentru HandaSei):

De ce in cazul meu nu-si are rostul intrebarea?

| HandaSei a răspuns (pentru Mayhem666):

E puțin mă refer, nu ai pentru ce te îngrijora degeaba... ^.^

| Cari95 a răspuns:

Eu zic sa renunti pentru sanatatea ta in primul rând, contin tot felul de porcarii care pot produce boli, cola are cofeina, nu stiu daca ai observat, dupã ce consumi incepi sa te simţi balonat din cauza acidului pe care il are, plus cã iţi tulburã somnul! De chips nici nu mai zic...iti recomnad sa vezi cum sunt facute si dupã sigur n.o sã mai consumi! Am consumat si eu mereu si pot sã zic, cã a inceput sã nu.mi mai placã cum arãt, fãcusem aripioare şi burticã, am dat destul de greu jos.