| blackcat99 a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama daca am oreion? Ieri m-a durut maseaua, iar azi am falca umflata rau. Nu e gingia umflata, sa zic ca e vreo infectie la radacina maselei, si n-am nici abces. Pur si simplu falca e "dubla" si ma doare cand apas pe ea. N-am mai avut pana acum oreion. Aaaaa, sa nu uit sa va spun : ma cam doare gatul, fara sa beau apa rece sau sa mananc inghetata. E oreion sau e de la masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Este un abces dentar (o punga cu puroi in interiorul tesutului din jurul maselei). Pune apa rece, gheata, pe peretele exterior al obrazului, evita caldura si ar fi bine sa incepi sa iei antibiotic si pentru calmarea durerii un paracetamol.Consulta un medic stomatologic!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat