| AnDreeYuTzzA2013 a întrebat:

Daca mananc numai fructe si legume reusesc sa slabesc? Am 1.70 inaltime si 62 kg. Vreau cateva sfaturi.Voi cum ati reusit sa slabiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Schimbarea obiceiurilor de alimentatie poate fi o provocare dificila. Iata cateva sfaturi ce te pot ajuta sa iti constientizezi obiceiurile alimentare si sa actionezi in consecinta: http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai...

Oricum, ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de ( aproximativ ) 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai aproximativ greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Toate cele bune.

| AnDreeYuTzzA2013 explică (pentru bursuc001):

Am 17 ani big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru AnDreeYuTzzA2013):

Da, păi la 17 anișori greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

În rest, sunt VALABILE cele de mai sus.

O zi frumoasă.

| presus a răspuns:

Eu cred ca o sa reusesti sa slabesti, dar nu poti sa mananci toata viata fructe si legume. Adica dupa ce te lasi 2 luni din acel regim o sa fii la loc, poate mai rau. Cel mai repede poti sa slabesti daca faci inot... de 3 ori pe saptamana e destul, timp de 3 luni si o sa vezi diferenta. Dar nu cred ca esti grasa... x). Sper ca te-am ajutat, funda?; )

| Hαppiηеss a răspuns:

Da o sa slabesti dar cum a spus prietenul nostru de mai sus nu o sa mananci toata viata fructe si legume asa ca incearca sa mai bagi si altceva in alimentatie mancaruri mai usoare e exemplu supele sau ciorbele carnea de pui sau de peste facuta la gratar, sa renunti la prajeli si la paine, toata chestia e sa nu te infometezi sa te alimentezi mai putin incearca sa nu mai mananci dupa 6 seara si bea multa apa, iar daca ai timp si poti fa sport o sa vezi rezultatele! Bafta!

| elizasedai a răspuns:

Pentru slabit, iti trebuie sport gen volei/handball/baschet, care sa iti puna muschii in miscare. Asa, daca e sa tii regim, nu vei putea duce pana la capat, vei dori mereu sa incerci una alta..asa e omul, nu ai ce sa faci. Tu insa nu pari asa de grasa. Doar incearca sa mananci normal, nu exagera cu mancarea, bea apa cat e necesar(daca bei prea multa, toate substantele tale nutritive se vor duce si astfel, vei fi nevoita sa tii un anumit tratament ce te va ingrasa si mai tare, si crede-ma, vei regreta nespus) paine prajita/integrala/neagra de preferat. Cel mai important e sa ai trei mese pe zi, la o diferenta de 6 ore intre ele(astfel stomacul poate digera tot ce ai mancat si nu se va pune pe tine deloc) pana la ora 18.

Bafta happy