| PanaitAnaSofia a întrebat:

Daca te operezi de apendicita unde te opereaza? La burta sau unde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti poate opera apendicita! Iti opereaza apendicele. Apendicita este boala. Si, da! Wate in dreapta jos. Se face o incizie mica si care nu depaseste 3-4 cm. In scurt timp ea va dispare. Nu este dureroasa si in 3 zile (maxim) te da afara din spital. O luna n-ai voie la efort fizic si dupa 6 luni esti ca nou.

| Unindividn0rmal a răspuns (pentru Salontanul):

NU TE DA AFARA DIN SPITAL, se numeste externare...

| Salontanul a răspuns (pentru Unindividn0rmal):

Serios? Explica-mi mie cum se numeste, doar ca probabil ai lipsit la ora cu figuri de stil. Pentru linistea ta afla ca am atatea internari si externari in spital cat zile sunt intr-o luna. Sau ai raspuns ca sa te afli in treaba?

| Unindividn0rmal a răspuns (pentru Salontanul):

Scuze pentru Caps Lock, dar se numeste externare. Crede-ma ca am fost la spital de mult mai multe ori decat tine, si nu ca pacient. Imi pare rau pentru tine, insanatosire grabnică, e clar ca ai ceva grav daca ai fost de atatea ori la spital. O seara buna!

| Salontanul a răspuns (pentru Unindividn0rmal):

Da. Asta am spus si eu ca se numeste externare dar ca in raspunsul de mai sus am folosit o figura de stil. Si, da! Am avut o boala simpla (apendicita) care, din neglijenta medicilor sau din rea vointa (nu stiu), a ajuns la peritonita si septicemie. Din septicemie nici medicii n-au crezut ca mai scap. Am avut noroc. Am fost internat de peste 30 ori si operat de cel putin 20. Am ramas cu sechele. De asta spuneam ca stiu cum se zice. Noapte buna!

| Unindividn0rmal a răspuns (pentru Salontanul):

Ma indoiesc ca a fost neglijenta DOCTORILOR, tu ai fost la timp? Ti-a fost frica de operatie si ai amanat operatia? E intra-adevar simpla, tata mai mult de 30 de minute nu opereaza apendicita... Ai facut o complicatia, sunt sigur ca doctorii nu au vrut sa aiba un bolnav grav timp de mult timp. Interesul lor este sa te scape cat mai repede. O seara buna!

| Salontanul a răspuns (pentru Unindividn0rmal):

Alo! Eu am peste 60 de ani de viata si cand vorbesc ceva, vorbesc documentat. Am avut apendicita perforata (peritonita) si medii (cel de la laborator si cel de familie) au spus ca am hepatita si m-au tinut cu puroiul in mine 6 zile. Probabil ca lucrezi in domeniul sanitar si "corb la corb nu-si scot ochii". Cat despre frica, anterior am avut o operatie mult mai complicata (taierea unei portiuni din intestin) si nu mi-a fost frica. Sa-mi fie frica de o amarata de apendicectomie?

| Unindividn0rmal a răspuns (pentru Salontanul):

In acest caz, scuzele mele domnule, stiu foarte multi oamenii care au stat pana in ultima clipa cu boala in ei si dupa au dat vina pe doctor. Va rog frumos sa nu generalizati pentru ca majoritatea doctorilor sunt oameni calumea. Ce interventie ati mai avut? Sunt curios happy A fost facuta de acelaci doctor care v-a operat si de apendicita? Nu am vrut sa va jignesc cu raspunsul meu, daca am facut-o, imi cer scuze inca o data.

| Salontanul a răspuns (pentru Unindividn0rmal):

Stai linistit! Nu m-ai jignit. Am avut o rejectie de intestin subtire. datorata unui inceput de ocluzie si necrozarea intestinului.

| romeo78 a răspuns:

Da, în partea dreaptă jos, dar ai niște interdicții alimentare în primele zile dacă vrei să te vindeci frumos, rămâne o linie ca semn, dar nu gaură. Gaură, rămâne o perioadă de timp, doar atunci când există peritonită, adică apendicele are pungă de puroi care se sparge, apoi după operație, vreo 5 zile se va atașa o pungă de drenaj, care este schimbată zilnic. Iar, gaura e cât un ac de siringă mai gros.
Și, după operație este bine să cumpărați din oraș un brâu de spate lat.

| Frank51 a răspuns:

La cap... normal ca la burta, ai google.

| WhiteLife a răspuns:

Da, în partea din dreapta jos (la abdomen). De fapt, te operează unde te doare. Poți cauta poze or net.

| mihaicelsfant a răspuns:

Pai daca ai cu apendicita acolo unde te inteapalaughing

| IIIshaneIII a răspuns:

In...aaaa nushh

| gothicbat a răspuns:

Nu, la călcâi.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

In dreapta buricului, in partea dreapta jos a abdomenului. Eu am fost operat si nu vreau sa te sperii dar nu te astepta sa fie bine. Este oribil

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

De ce este oribil?

| Catrice a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Pentru ca îți rămâne o gaura mare acolo, la unii le încape și degetul mare și o cicatrice urata de tot. Ăștia operați de apendicita asta pățesc. E groaznic!

Răspuns utilizator avertizat
| Manu07 a răspuns:

La burta in partea din dreapta jos