| Tasya05 a întrebat:

Deci, sunt fata, am 14 ani. Azi am fost la a doua sedina la sala, si mi-am facut si abonament zilnic. Credeti ca daca merg la sala, e posibil sa mi se opreasca cresterea? Am auzit asta la mai multe persoane...Tin sa specific ca, nu fac antrenamente cu greutati, de exemplu azi am facut 20 de minute de alergat la banda, niste exercitii pentru fese, si cateva pentru coloana plus exercitii cu greutati mici. Credeti ca exista posibilitatea ca aceste exercitii de la sala sa opreasca cresterea? Ar mai trebui sa astept macar pana la 16 ani si apoi sa merg la sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu ar mai trebui sa astepti pentru ca nu este adevarat ca daca mergi la sala te opresti din crestere

| BiuL a răspuns:

Daca faci haltere, gimnastica chestii de genul ti se opreste cresterea in inaltime, daca faci aerobic, cardio nu-i problema, cresti in continuare.

| maryan1997 a răspuns:

Depinde si de organism

| loreley24 a răspuns:

Eu am 13 ani si de la 12 ani merg la sala.nu m-am oprit din crestere, ba chiar m-a ajutat la cresterea in inaltime.sincer,iti recomand sa mergi la sala.