| Anonima1441 a întrebat:

Hey TPU. Doar eu am avut unele gânduri din ce în ce mai frecvente despre cum ar fi daca m-aș sinucide? Familia mea oricum nu pot zice că le pasa de mine, adică e genul de familie cu probleme(sunt un sac de box, o slugă etc) singura persoana care mă iubește e la distanță. Oricum toate planurile pe care mi le fac (adică decizii pentru o nouă etapă din viața mea) sunt șterse de părinții mei ca sa le fie lor bine și nimănui nu îi pasă de ce simt eu și de ce am eu nevoie. Uneori am gânduri sinucigașe (singurul motiv care mă oprește e persoana respectiva fiind iubitul meu) simt că viața are ceva cu mine, persoanele din jurul meu au ceva cu mine și nu e doar în capul meu... Și nu pot vorbi cu nimeni despre asta (din jurul meu) pentru că nu mă va crede, mă simt total pierduta uneori și tot ce îmi doresc este doar sa plec undeva unde știu că sunt iubita și nu maltratată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu mai gandi negativ. Viata e dura pentru majoritatea oamenilor. Pe unii ii loveste intr-un fel pe altii in alt fel dar fiecare are propriile lui suferinte pe care le duce pe picioare.
Important e sa crezi in tine si sa crezi ca viata are ceva bun de oferit pentru tine. Lucrurile bune pot aparea in viata ta cand te astepti mai puțin. Gandeste-te ca esti puternica si curajoasa si poti face fata oricarei provocari, pentru ca ceea ce crezi aceea vei atrage in viata ta.
De parinti te vei desparti la un moment dat si iti vei lua viata in maini. Vor veni si vremuri mai bune pentru tine. Ai rabdare!

| Anonima1441 explică (pentru Lioana):

Ai dreptate. De părinți da. Mă voi despărții dar va fi și prea târziu pentru a mai putea schimba face ceva legat de mine.
De unde știu eu că totul va fi bine după? Dacă nu va fi? Sunt șanse să nu fie.
Uneori simt cum pierd controlul. efectiv văd cum viața da cu mine de pământ

| ania a răspuns:

Incearca sa ii povestesti lui Dumnezeu toate necazurile si tot ce ai pe suflet, El e cel mai bun patinte, nimeni nu nr iubeste asa mult ca El.Te incurajez sa citesti si Noul Testament cu rugamintea de a intelege ce vrea Dumnezeu sa iti vorbeasca prin cartea Lui. Oamenii toti suntem imperfecti si ne producem dezamagiri unii altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Problema ta se numește DEPRESIE! Și ar fi bine să începi să o tratezi cât mai rapid!
Încearcă rezolvarea problemelor, și vei rezolva și DEPRESIA!

| gogugogugogu a răspuns:

E depresie. Decat sa incerci vreo prostie, mai bine te retragi la o manastire, numai sa fii sigura ca poti renunta la unele placeri de-ale vietii.