| Aquatinies17 a întrebat:

Hey TPU...
Ieri m-am trezit cu o senzatie de greata puternica. Mi-o dat mama o pastila si am mers la scoala. Am stat numa primele doua ore ca sa dau teza si am plecat acasa. Dupa am dormit cateva ore si cand m-am trezit mama mi-o dat sa mananc ceva, ca nu mancasem in ziua aceea. Am incercat sa mananc si dupa am vomitat tot ce mancasem. In ziua aia am baut doar ceai de menta cu muulta lamaie. Azi nu mai simteam senzatia de greata, dar a aparut mai tarziu si cel putin nu ma tinea asa de mult, doar in scurte reprize. Inca nu am mancat si nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BB4Eva a răspuns:

E o indigestie sau o toxiinfectie alimentara (depinde ce ai mancat in ultimele zile). Asa am avut si eu. Am fost asa in primele 2 zile, am facutcateva injectii si nu am mancat nimic in prima zi. Ar trebui sa tii regim cam o saptamana jumate-doua. Eu dimineata mancam 2 felii de paine prajita, la branz o banana, dar foarte incet, ca imi venea rau daca mancam repede, iar seara, ficatei sau piept de pui la gratar. E un regim foarte strict, dar nu dureaza mult. Dupa aia am slabit si ma saturam mai repede. Daca mancam mult, mi se facea greata, dar nu vomam. Ai grija!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic. Poate fi ceva usor dar dupa faptul ca te tine incontinuu cred ca este ceva ce trebuie rezolvat urgent. Nu te juca!

| Daniel2203 a răspuns:

Recomandarea mea e sa te duci la un doctor deoarece poate fi vorba de o indigestie sau in cel mai rau caz de o gastrita sau ulcer ce trebuie tratata cat mai urgent.

| Tiberiu_Mihai_1983 a răspuns:

In primul rand sa nu-ti faci nici un fel de griji pentru ca astfel de situatii sunt des intalnite si in general, desi afecteaza destul de mult familia dupa cateva saptamani-luni cel mult lucrurile vor reveni cel mai probabil la normal. Ti-as recomanda in primul rand sa contactezi un avocat cu experienta in domeniul testamentar pentru a-ti pune toate lucrurile in ordine, el putand fi in acelasi timp si imputernicit pentru a se ocupa de anumite aspecte ale ceremoniei de pompe funebre dupa dorintele tale. In orice caz, stai linistit, o sa treaca, durerea subside in termen de cateva zile iar tarana, in ciuda temerilor, va fi usoara.