| Angelicc a întrebat:

Hey TPU. Mi-am dat seama ca s-ar putea sa am BPD, m-am informat puțin și simt ca ma regăsesc în multe caracteristici ale bolii. Ati putea sa ma ajutați cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai BPD clar. Dar ce este ăla?

| Angelicc explică (pentru darrio2007):

Hey! Este o problema legată de personalitate, cred ca pot zice și boală mintală!

| Floridori a răspuns:

Singurul sfat pertinent este sa incerci sa nu te diagnostichezi singur, iar daca simti ca ceva nu este in regula cu sanatatea ta mintala, sa vezi un medic psihiatru.

| Angelicc explică (pentru Floridori):

Sti cum se zice, până la urmă eu ma cunosc cel mai bine. Dar da, am de gând să ma testez pentru BPD.

| Floridori a răspuns (pentru Angelicc):

Sigur ca te cunosti cel mai bine si mi se pare perfect asa. Unii oameni nu realizeaza atunci cand ceva nu este in regula si ajung la medic abia cand este prea tarziu, deci in cazul tau este mai mult decat bine ca realizezi ca ceva nu este chiar in ordine si cauti sa vezi despre ce este vorba.
Insa oricat de bine te-ai cunoaste pe tine insuti, informatiile pe care le poti avea de pe Google nu inlocuiesc cel putin 11 ani de studiu in medicina si de multe ori, de pe Google ne putem forma o opinie gresita in ceea ce priveste un diagnostic, de aceea este intotdeauna mai bine sa apelam la un medic inainte de a ne stresa prea tare cu diagnostice care pot fi corecte sau nu.
Ai cerut un sfat si acesta mi se pare mie cel mai pertinent: sa mergi la un medic psihiatru (sau la mai multi daca doresti sa ai opinii diferite) astfel incat sa se poata ajunge la un diagnostic corect, daca este cazul unei tulburari mintale. Tulburarea borderline este destul de complexa si poate fi usor confundata cu alte probleme din spectrul psihiatric, de aceea ma gandesc ca ar fi cel mai bine sa ceri opinia unui specialist.Desigur, este doar un sfat, iar decizia iti apartine in totalitate, evident.