| anonim_4396 a întrebat:

O sa zic direct, ca sa nu stau la povesti. Deci peste doua luni fac 14 ani si eu am 1, 38 cam asa inaltime si aproximativ 25 de kg. Cum as putea sa cresc si sa ma mai ingras? Si parintii mei sunt destul de mici de inaltime si stiu ca inca mai sunt in perioada de crestere, dar tot as vrea niste sfaturi ca sa cresc mai repede. Faza e ca nu pot manca chiar orice alimente, mai ales cele cu grasimi. Am o problema la stomac si imi e greata daca mananc grasimi si unele alimente. Ce as putea sa fac? Sa iau niste vitamine sau ce? Am Centrum de copii acasa si o sa iau sa vad cum imi merge cu ele, dar ma gandeam ca poate imi recomandati niste exercitii sau ceva pentru inaltime sau niste alimente care ingrasa, dar care sa nu imi faca greata. De ceva timp am inceput sa mananc cam in fiecare zi iaurt, lapte cu cereale pentru ca au calciu, dar nu vad vreun rezultat. Carne mai mananc, pastrama, in ciorba. Ce as putea sa mai mananc ca sa ma ingras si sa cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| XxKAMELIAxX a răspuns:

Si eu si sora mea geamana avem 14 ani si eram la fel ca tine.(aproape implinim 15 ani)Sora mea e sub greutate asa ca lua vitamine din astea..mergeam la doctorul de familie si ii recomanda.dar candva s-a oprit din a le lua pentru ca nu se trezea din somn.
Se spune ca trebuie sa mananci tot ce vezi in cale..in orice clipa sa mananci ceva si dupa o sa cresti.Acum poate tu mostenesti din familie.Dar daca vrei sa cresti trebuie sa faci sport, iar cand faci sport o sa ti se faca foame si o sa mananci foarte mult si asa si cresti si te ingrasi.
Eu si sora mea nu am facut niciun sport.Sora mea are 1.49 si eu 1.64.(kg-sora-34 kg; eu-41 kg) Dar totusi daca vrei sa cresti in inaltime iti recomand sa faci un sport.Inotul de exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru XxKAMELIAxX):

Ok, mersi.