| Mustarsichetchup a întrebat:

Hey!

Va rog sa cititi tot.

De 1 an jumătate am mici probleme cu ochii.

Acum 6 luna am fost la un oftalmolog și mi-a prescris ochelari de +0.5 la ambii ochi pentru astigmatism. Pentru control am fost la o alta doamna oftalmolog, care mi-a spus că este de fapt hipermetropie ușoară(deșii am probleme la distanta, dar noa) și a spus să-i mai port doar când obosesc și atat, spunând că nu-s probleme oftalmologice, decât oboseala oftalmică și să nu mai revin la control.

Pe langa asta(ceata la distanta este intermitenta) mai am stări foarte foarte mari de nervozitate din orice, amețeli și greata.

Din recomandări anterioare (de la medicul de familie) mai iau din 3 in 3 luni vitamine+minerale. Acum iau calciu+d3 și magneziu+toate b-urile(doze cam mari) după care au disparut insomniile.

Stilul meu de viață este unul bun, cu mici-mari excese alimentare(chiar daca sunt slab), fara sucuri, multe ceaiuri și fără nopți pierdute. În plus viața mea se concentrează foarte mult pe liceu și curățenie( mici "fixe")

Ultimele analize(de anul trecut) au ieșit destul de bune, in afara de helycobacter și bila(dar am luat tratamentul prescris).

Ce-mi recomandați sa fac sa merg la un consult ORL, analize sau sa iau ceva calmante?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cere părerea unui alt medic. Amețeli și tot ce ai descris acolo poți avea dacă porți ochelarii nepotriviți pentru problema ta.

| Țoglă a răspuns:

Analize de sânge (de rutină) și un cosult ORL. Să nu iei calmante de capul tău înainte de a merge să rezolvi problema.
Analizele de sânge se citesc mai apoi la medicul de familie.

| STSickSide a răspuns:

Părerea mea este ca suferi de Sindromul Munchausen pentru ca in primul rand 0, 5 la ochi ar trebui sa poarte probabil oricine s-a jucat la un pc mai mult 12 ore din viata lui, ai avut acces la prea multe informații și atenție de mic și vrei mai mult și mai mult.
Dacă ma înșel dar nu prea cred, poate ar trebui sa ți schimbi rutina, poate 20 de minute de jogging dimineața, tineri din ziua de azi nu prea mai fac mișcare și asta e o problema, sau orice fel de efort.