| littledevil4ever a întrebat:

Hey. Vreau să-mi pun aparat dentar din acela metalic de culoare turcoaz, în fine. Spuneți-mi tot ce trebuie să știu despre aparatul dentar. Cât trebuie să-l port, ce nu am voie să fac cu el, ce se întâmplă dacă îmi pică un bracket și altele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Jorah a răspuns:

Port aparat de 2 ani. Initial, termenul stabilit a fost de 1 an si acum s-a extins la 3 (e business, se incaseaza bani la fiecare consultatie, dar poti renunta la el oricand vrei)

Primele zile - nu prea poti manca nimic solid si ai nevoie de ceva ibuprofen.

Dupa ceva timp, poti face orice faceai si inainte cu el. Devine chiar un accesoriu fain, poti manca absolut orice (chiar daca esti avertizata ca nu, crede-ma, mananc si mere foarte tari, chipsuri, anything like that si nu mi-a cazut niciodata nimic)

Termenul e stabilit de ortodont dar inca o data, poti renunta la el oricand vrei daca consideri ca nu mai ai nevoie.

| Andrea39 a răspuns:

Cat timp trebuie sa porti apatatul dentar doar doctorul stie pentru ca depinde si cum iti sunt dintii. Pentru indreptare cam 1-2 ani.
Stiu ca destul de multa lume spune ca nu poti manca guma, cipsuri, sa muști dintr-un corn...cea mai buna prietena a mea are aparat si mananca orice si il are de vreo 6 luni. Dar cu ciocolata trebuie sa ai mare grija atunci cand o mănânci in public pentru ca tot aparatul dentar ti se va murdării.
In primele zile dupa ce ti-ai pus aparatul dentat dintii te vor durea destul de tare. Nu e o durere insuportabilă. Tot in primele zile trebuie sa ai mare grija cu aparatul.
Lunar vei merge să îti stangi aparatul iar atunci cand vei merge sa ti-l stangi iti vei schimba si culorile. Bine înteles ca trebuie sa ai o igienă corespunzatoare. Exista si periute speciale pentru aparat. Depinde unde mergi pentru ca in unele locuri le vei primii cadou. Acele periute nu sunt neaparat necesare.
Sper ca te-am ajutat