| Floryana10 a întrebat:

Heyy. Oare nu știți când ar trebui sa se suplimenteve locurile la vaccin? De 2 săptămâni tot urmăresc platforma încercând sa îmi programez bunicii și nu găsesc niciun loc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand va merge iar site-ul asta

https://vaccin.live/

vei putea vedea in timp real unde mai sunt locuri.

| NonZarek a răspuns:

Cat de curând nu cred. Sunt foarte mulți care doresc sa facă vaccinul cât mai repede, locurile se epuizează extrem de rapid. Eu cred ca abia în 2 luni maxim, vor fi locuri suficiente pentru toată lumea.

| sadrian46 a răspuns (pentru NonZarek):

O să se vaccineze majoritatea din cei ce doresc, și apoi vor fi locuri, cam prin luna mai.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Lasa sa nu fie ori cum e ineficient rau ne facem noi nu alte virusuri,, eu nu mi-as face daca nu e necesar nu sunt bolnav de ce mi-as face., nu intelg

| suntserios a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Misto ar fi sa inveti putin sa scrii in limba romana si pe urma sa treci la concluzii medicale despre vaccin. Ce zici? Oricum, aparent, nu intelegi cum functioneaza vaccinul.
Plus nu cred ca te-a fortat nimeni in discutia asta sa te vaccinezi tu.

| ALEXXXL19 a răspuns (pentru suntserios):

Am facut un an tratament de cancer dupa ce am fost diagnosticat cu acesta boala nu inainte. nu mi-a cerut nimeni parerea dar mi se pare amuzant ca omu ala de pe munte care nu are decat sotia si vaca cu el sa faca vaccinu de covid, in fine am facut injecti un an dupa depistare nu inainte ca si covidu fac sa fie facut, ori ce interventie in organism nu e benefica, traim intr-un echilibru daca il dereglam ajungem poate ce am eu cancer

| Floryana10 explică (pentru ALEXXXL19):

Vaccinul e preventiv, nu e tratament.

| ALEXXXL19 a răspuns (pentru Floryana10):

Hai sa le facem pe toate ca in fiecare an trebuie sa fac 5 injecti ca na preventiv, cine va zis asta, nu vad normalitatea

| Floryana10 explică (pentru ALEXXXL19):

Pai vad ca nu știi ce înseamnă vaccin. Degeaba îl mai faci după ce ești bolnav.

| suntserios a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Cineva care a studiat si care intelege si bolile si vaccinul.

| ALEXXXL19 a răspuns (pentru Floryana10):

Sunt bolnav de cancer am facut imunoterapie injecti un an dar dupa ce sa depistat boala nu inainte

| Floryana10 explică (pentru ALEXXXL19):

Dar nu este vaccin pentru cancer...
Nu ai avea de ce sa faci ceva înainte pentru ca nu e virus. Și bunica mea a avut cancer și tocmai de aceea e important sa se vaccineze pentru ca pentru dansa infectarea cu virusul covid ar putea fi un lucru grav datorita imunității scăzute. Și la fel și pentru tine. Ar trebui sa te informezi mai bine, sa afli ce înseamnă vaccin și sa îl iei în calcul. Nu e tot una cu injecțiile de chimioterapie sau alte lucruri de genul... nu are nicio legătură. Vaccinul se administrează în cazul unei boli virale ca metoda de prevenție. Te rog infomeaza-te. La revedere!

| suntserios a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Discuta cu medicul tau si informeaza-te despre ce inseamna injectiile facute de tine pentru cancer si ce inseamna vaccinul preventiv antiviral. Sunt niste diferente foarte mari si avand in vedere problemele tale medicale e foarte probabil sa fii intr-o grupa de risc care ar avea mare nevoie de vaccinul anticovid

| ALEXXXL19 a răspuns (pentru Floryana10):

Nu mersi, mai bine o moarte buna decat una in patimi, daca e asa ar trebui sa fac o groaza de injecti anuale si sa ma si izolez ca na poate mor ca am sistemul imuniotar, asta cu covidu pe mine nu ma sperie ori cum murim intr-o zi mai devreme sau mai tarziua