| Goddessss a întrebat:

Heyyy!
cum sa evit efectul eu-eu?
Imi vine sa ma dau cu capul de pereți, ca acum mi s-a întâmplat tâmpenia asta, si trebuie sa dau din nou din greutate mai mult decât aveam la început.
aveam 53 la început de dieta am ajuns la 50 si dupa nu știu ce Dumnezeu am făcut, dar acum am 55.
va rog din suflet. (asta in 5 luni maxim)
acum orice fac, nu mai pot slabi. Fac sport intruna, mănânc ok si tot asa sunt.Am crize de nervi si frustrare. Ma uit in oglinda si mai ca nu imi dau lacrimile.
Nu mai suport sa imi vad sute de haine in dulap si crop topuri stand acolo in dulap, noi nouțe.
Va rog din suflet ajutati-ma.
Si nu, nu spuneți ca sunt slaba sau ceva de genul, pentru ca eu sunt scunda si arata nașpa.
????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Goddessss explică:

Efectul Yo-Yo*

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Și eu vreau sa dau jos câteva kilograme (mai exact 5). Toata lumea îmi zice ca arat numa' bine, dar mie mi se pare ca sunt grasa.
Probabil te-ai îngrășat pentru ca, atunci când ai văzut ca ai ajuns la greutatea dorita, ai început din nou sa mănânci la fast-food sau sa bei sucuri acidulate. NU E BINE! Trebuie sa continui sa ții cont de ce mănânci. Evita sa cinezi după ora 19:00.Fa sport cel puțin 30 de minute pe zi(daca poți ma mult, e perfect), renunță la fast-food, la fainoase și la dulciuri.Axeaza-te pe legume și fructe. Daca vrei,îți fac și un meniu pe care încerc să-l respect și eu.
De dimineață mănânc, de obicei,fulgi de ovăz cu iaurt.
La prânz,evita prăjelile,cartofii prăjiți și carnea roșie(vita, porc). Ideal ar fi sa mănânci: - carne:pui sau peste
-garnitura:orez sau legume(salate sau la grătar)
Cina:Ceva ușor, exclus făinoase sau dulciuri.
Poți manca branza, un ou, rosii sau alte alimente care conțin puține calorii.

Fii tare! În câteva luni/săptămâni, depinde de voința ta, se vor vedea rezultatele, garantez.

SUCCES!

| Goddessss explică (pentru Anonima163333):

Sucuri acidulate beau doar de Crăciun si de Paște, iar fast food de maxim 3 ori pe an.
Oare sa fi fost și stresul o provocare? ultimele 6 luni pentru mine erau ca un fel de depresie pentru mine.
Toate sfaturile pe care mi le ai dat le am aplicat si am fost si la nutriționist.
mersi mult! hai sa vb in privat.

| DeathOfDreams a răspuns:

În primul rând, calmează-te. Știu că tu vezi problema ca fiind una foarte majoră, but calm down for a sec and think about it differently.

Also, mulți am pățit-o. Not a big deal. Dacă încerci să reglezi situația cât de cât și să schimbi programul tău puțin, o să ajungi din nou la goal-ul respectiv. Nu trebuie să faci sport întruna, trebuie să ai răbdare și să-ți ajustezi programul alimentar.
Încearcă mese cât mai slabe caloric posibile, și aici nu mă refer neapărat în ansamblu. De exemplu, salate. Că degeabă îți faci o salată, dacă alimentele și dressing-ul adunate, rezultă 900 de calorii.
Eventual, îți poți număra caloriile zilnice. Recomand aplicația MyFitnessPall. Îți face și tracking-ul kilogramelor în diverse intervale de timp.

Și încearcă să scapi de obsesia asta. Doar agravează situația.

| Anonima163333 a răspuns (pentru Goddessss):

Se poate sa fie și stresul, ai pus presiune pe corpul tău, iar atunci când iti dorești ceva foarte mult se întâmplă mai greu.

| Goddessss explică (pentru DeathOfDreams):

Offff mulțumesc mult pentru sfaturi.
de când am pățit treaba asta ma urăsc si mai mult decât ma uram înainte.
De multe ori ma compar cu alte fete si cand le vad ca poarta tot ce vor si se simt asa de bine, intru intr-o '' lume neagră'' si îmi închid frustrarea in mine.
Referitor la număratul caloriilor.
imi notez totul cu exactitate(in jur de 1400 calorii pe zi) si mi am cumpărat un cantar electronic.
Offf liceul ma stresează si acolo mâncam mai mult si mai prost decât trebuia.

| Anonima163333 a răspuns (pentru Goddessss):

Salut! Nu pot sa iți răspund la mesaj în privat pentru ca sunt utilizator junior dar îți pot da meniul aici.
Micul dejun:
-o felie pâine toast și o cana de ceai sau fulgi de ovăz cu iaurt.
Pranzul:
-peste sau pui și legume la grătar
Gustare
-o banana, un mar sau orice fruct vrei
Cina
-înainte de 19
-ceva ușor, branza, roșii, o salata de legume/fructe.
Bea multă apă (minim 2l pe zi).

Sper ca te-am ajutat. Bafta

| Goddessss explică (pentru Anonima163333):

Omg mooor. semăna extrem de mult cu ce aveam eu înainte.
Ms mult ❤️

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Eu spun totuși să-ți calculezi cu ajutorul unui calculator online, câte calorii trebuie să consumi pentru a slăbi. În funcție de vârsta ta, numărul de kg, înălțime și tipul de activitate zilnic (sedentar, activ, etc) o să-ți genereze numărul de calorii necesar pentru a slăbi.

N-ai de ce să te urăști comparându-te cu alte fete. Tu ești tu.
Dacă nu-ți place ceva fizic, poți să schimbi asta oricând. Lucrezi la asta până ce o să-ți placă. Nu are rost să te compari și așa.
Toți avem frustrăriile noastre fizice, dar asta nu înseamnă că trebuie să ne urâm pentru ele.
Și sunt ferm convinsă că totul a pornit de la obsestia ta în raport cu complexitatea asta. Nu-i ok.
În timp ce te ocupi de slăbit, încearcă să te axezi la fel de mult și pe încrederea în sine și să te vezi diferit. Știu că nu e un lucru ușor de realizat, dar e o perioadă bună în care ești doar tu cu tine(din păcate, și cu gândurile tale) și să-ți formezi un mindset pozitiv.

Am avut și eu o perioadă când mă comparam cu alte tipe, dar am ajuns într-un stadiu în care nu mai îmi pasă. Mai ales că atitudinea potrivită e să muncești la corpul tău dacă nu-ți place și nu să intrii în starea de "I really don't like it" instead.

A, și legat de ultima parte. Eu sunt tocmai opusul, nu mănânc aproape nimic în perioadele stresante și sunt veșnic în deficiență calorică. Atât nemâncatul, cât și mâncatul în exces (pe perioade lungi și mai ales anumite alimente) nu sunt sănătoase.

| RAY a răspuns:

Dietele mereu vor duce la acest efect, solutia este schimbarea stilului de viata, sa vorbim de rata metabolica =ceea ce consuma organismul pentru a exista, cand slabim =scade rata metabolica, ce facem? ori facem mai mult efort fizic ori mancam mai putin, e vorba de o balanta a energiei, nu exista am slabit manc la fel ca inainte nici vorba de asa ceva, luam un exemplu
fata x =are 1, 60 si are 90 de kg =avea o rata de 1800 de calori, a slabit 30 de kg acum are rata metabolica 1400 de calori =daca va consuma 1800 se va ingrasa fiind pe plus sau va face sport, o persoana care a slabit va consuma mai putin ca inainte de ingrasare si va simti mult mai multa foamete =organismul vrea sa recupereze ceea ce a pierdut

| Dana1999 a răspuns:

Tu nu vrei sa te ingrasi?
Nu inteleg, vrei sa fi un om pe care stau hainele doar in umeras?

| Sn4k3 a răspuns:

Pur si simplu trebuie sa fii in deficit caloric.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonima163333):

De ce sa evite carnea rosie? Carnea de vita e mult mai nutritiva decat cea de pui/peste, are creatina. La fel si carnea de porc.