| anonim_4396 a întrebat:

Hlppp M-am aplecat putin jos dupa a inceput sa ma doara foarte tare omoplatul si gatul.Trebuie sa stau cu capul aplecat si mana ridicata sa fie mai bine. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stai drept, intins pe covor, in nici un caz stramb, ca-i mai rau!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pe covor, aoleu, mai bine pat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In nici un caz in pat, ca-i moale si face foarte rau, stranbandu-ti spatele mai rau.
Este recomandat de ortopezi cand ai probleme cu spatele, coloana vertebrala sau oase rupte, strambe, pozitii aiurea sa dormi pe lemn, sau pe podea, ca sa se intinde oasele si sa se relaxeze.

| minrest a răspuns:

Fa miscari din gat, umeri, tors. Nu prea ample si nu multe. Si maine dimineata faci iar.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Nu pot apleca capul in jos sau pe spate.Pot doar spre dreapta, adica opus durerii.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, poate un masaj usor.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Zicea mai sus ca poate fi junghi->cheag de sange.Si daca il masez nu e bine, straight face

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat sa zic ca e cheag de sange, sa ma fac de ras in public, mai bine nu zic nimic. Nu ti-am spus eu asa ceva. E un junghi sau o nevralgie, si sigur are legatura cu o pozitie nenaturala, probabil in timpul somnului, de aia am recomandat cateva miscari. Daca nu merge, un masaj usor, facut de altcineva.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Am citit eu un pic gresit.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut simptomele astea de multe ori. Sunt spectaculoase, dureri ascutite, nu te poti misca, dar de fapt nu e nimic grav.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

S-a mai ameliorat totusi fata de cum era la inceput.Dar e ciudat ca nu m-a luat cand dormeam, am dormit perfect.Doar m-am aplecat putin si dupa ceva timp a inceput/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ca in momentul in care te-ai aplecat, s-a intins vreun muschi si de-asta te doare locul respectiv. Stai linistit, trece in cateva zile cel mult

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zileee?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dap
Am patit asta odata...nu imi puteam misca gatul. Am stat cu gâtul intepenit vreo 5 zile pana a inceput sa treaca

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si cand ai patit asta?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca este vorba de un junghi: http://ponturifierbinti.com/cum-scapam-de-junghiuri
Va trece de la sine, da, in mai putin de o saptamana.
Ele apar si de la miscari bruste, fortate ale muschilor care nu au fost "incalziti". De aceea este bine sa facem exercitii fizice dimineata. Aceasta este "incalzirea" muschilor pentru ziua respectiva.
Posibil sa gasesti o alifie care sa te scape de durere; poate la farmacie in genul bengay care il folosesc sportivii.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mda,si eu ziceam ca incep sa fac "sport", sigur.
Mersi, o sa caut, moment sunt singur acasa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum cateva luni

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai ce ai facut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori sunt eu panaroic ori sternul s-a miscat spre stang. straight face Wtf...

| usernume007 a răspuns:

Numai intrebari ciudate ai. xD

| Sh0TT69 a răspuns:

Sa stai drept, intins pe covor, in nici un caz stramb, ca-i mai rau!

| DenisDenis19735 a răspuns:

Cel mai bun raspuns ar fi :SA TE DUCI LA MEDIC