| Joker3134 a întrebat:

HPV ul daca ai o alimentație bună si o tratezi poti sa fii 100% sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa tratezi?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu cum se trateaza hpv, pentru binele tau vezi de o iubita, viata in curvie nu e viata

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Nu sunt doctor

| dannyel86 a răspuns:

HPV-ul se ia, cel mai des, prin relatii sexuale.
Chiar daca te tratezi si ai un stil de viata sanatos, poti redobandi aceasta afectiune daca partenerul e infectat.

Răspuns utilizator avertizat
| simpluone a răspuns:

HPV-ul nu are inca tratament dar exista un vaccin pentru anumite tipuri de HPV. Infectia este depistata doar la analize speciale. Unele sisteme imunitare reusesc sa elimine infectia, altele nu. HPV-ul e un virus cu foarte multe radacini/mutatii unele responsabile de cancerul ovarian sau prostatic. Majoritatea infectiilor nu se manifesta extern, exceptie cateva radacini care produc papiloame si acestea se pare ca sunt cele non-cancerigene. Este extrem de contagios pe cale sexuala si se poate lua chiar cu prezervativ. Se spune ca daca o femeie a avut mai mult de 5 parteneri sexuali in timp are 80% sanse sa fie infectata cu HPV.

Răspuns utilizator avertizat
| simpluone a răspuns (pentru Joker3134):

Hiv-ul este diferit de HPV. Simplu, folosesti prezervativ pentru un risc redus, cand nu esti sigur de partenera.

Răspuns utilizator avertizat