| Biancutzika a întrebat:

Hrei TPU. de cateva zile ma doare rau rinichiul drept. am zis ca poate mi trece, am luat pastile, mi-a facut mama masaj dar durerea persista tot mai rau. Nu pot nici sa dorm pe partea dreapta si ma doare cand merg. Nu am greturi sau mai stiu eu ce. Singura problem a e durerea asta si nu stiu ce sa mai fac. Aveti vreo idee care ar putea fi cauza si cum sa rezolv asta? (Mentionez ca nu am facut miscari bruste si nici nu m-am lovit acolo) ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poți rezolva problema acasă. Chiar și farmaciștii te vor trimite să te consulte un urolog. Cu rinichii e o problemă delicată. Dor ca naiba. Nu e necesar să te lovești, pentru a simți durere. Poate ai răcit (ex: ai dormit cu spatele descoperit, bluzele nu au fost suficient de lungi, pentru a-ți acoperi rinichii etc). Ori ai calculi renali (pietre) care s-au deplasat și ți-au cauzat durere.
Sfatul meu e să te duci cât mai repede (chiar și acum) la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) din orașul tău, dar NU le spune că durerea persistă de câteva zile. Dacă vrei să primești îngrijiri imediate, trebuie să-i minți puțin (știu că nu e frumos, dar scopul scuză mijloacele straight face ), deci să le spui că durerea s-a declanșat în urmă cu câteva ore, nu cu câteva zile. Dacă tu ești sinceră și le spui adevărul, nici nu se vor uita la tine, te vor trimite direct la medicul de familie.
Dacă te primesc, îți vor face o ecografie, injecții, perfuzii etc. În scurt timp, te vei simți super, iar pentru acasă îți vor da și tratament. Dacă nu te duci, o să regreți, fiindcă pierzi timpul îndurând, iar ei în câteva minute îți vor reda liniștea.
Masajul cu unguente antiinflamatoare, spirt medicinal etc nu ajută decât pe moment, pentru că durerea revine. La fel și calmantele...
La urgență, primești medicamente pentru rinichi, nu pentru dureri generale. Sănătate multă!

4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Mergi la urgente si le explici ce te doare. Iti vor face o ecografie, cel mai probabil ai pietre la rinichi. Sau mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere pentru ecografie. Scapai mai repede la urgente, pentru. ca iti faceau imediat ecografia.

| LadyDee89 a răspuns:

Pe mine cand ma ia durerea, ma ia la ambii! eu stau mereu acoperita la spate, poarta tricouri mai lungi, noaptea dormi cu spatele acoperit! mie imi merge Ketonal`u de la farmacie! Daca durerea persista, mergi la medic, el isi da cel mai bine cu parerea

| Barbu_Alexandra_1990 a răspuns:

Esti sigura ca durerea vine de la rinichi? Durerile de rinichi radiaza si in burta. Du te la doctor, acolo vei primi raspunsul cel mai sigur. Sanatate

| Bogdan_Stefan_Lixandru_1976 a răspuns:

Trrbuie sa mergi la urgente dar ca idee poate fii apendicita, infectie la rinichi sau de ovar.mergi la medic specialist